Изолирана популация на капски пчели (медоносни пчели, обитаващи територията на ЮАР) са се научили в хода на еволюцията да се възпроизвеждат без участието на мъжкия пол.
В нормални условия пчелите дават потомство, когато майката снася яйца, оплождани от спермата на търтеите. Но женските капски работни пчели са се научили да снасят яйца, които оплождат със своя собствена ДНК – след което се раждат нови работни особи.
Размножаващите се по такъв начин пчели често завземат гнездата на "нормалните" насекоми и продължават асексуалното възпроизводство. Такова поведение се нарича обществен паразитизъм.
Още не е открито обяснение на това странно поведение, но биолозите от университета на Упсала са успели да разкрият неговите механизми. Между нормалните и "асексуалните" пчели са открити различия в гените, свързани с отлагането на яйца и паразитното поведение.
През 2015 година биолозите доказаха една от най-важните хипотези в биологията – половото размножение е по-добро от безполовото, тъй като практикуващите го организми са по-здрави – с времето у техните потомци не се натрупват вредни мутации.