Менюто с високо съдържание на наситени мазнини допринася за нарушената изработка на допамин в мозъка. Такъв ефект се наблюдава и при употребата на наркотици, изяснили са учени от Научноизследователския център при болницата на Монреалския университет (CRCHUM).
Стефани Фълан и колегите ѝ провели експеримент с мишки. Животните били разделени на три групи – първата била контролна. Двете други групи гризачи получавали храна със завишено количество на мазнини. Едната от тях – наситени мастни киселини (палмово масло), а другата – мононенаситени мастни киселини (зехтин).
След серия поведенчески и биохимични тестове, чиито резултати са публикувани в сп. Neuropsychopharmacology, е установено, че при мишките, получавали храна с високо съдържание на палмово масло, се отбелязвало съществено снижение на чувствителността към допамин – невромедиатор, предизвикващ чувство на удоволствие.
Вследствие на това мозъкът на животното се стремял да компенсира недостига на допамин по друг начин – повишено количество на изяжданата храна. Този ефект е сравним с толерантността на мозъка към наркотици – човек е принуден постоянно да повишава дозата за получаване на същия ефект.
По такъв начин хората, употребяващи много мастни киселини в храната си, ще се стремят да компенсират снижената чувствителност към допамин с увеличаване на количеството мазна храна.
Основен недостатък на палмовото масло е високото съдържание на наситени мазнини. В палмовото масло почти не се съдържа линолова киселина (само 5%), а този показател се смята за един от най-важните при оценка на ползата от растителните масла.