Оператор, който след определен период от време, примерно година, докаже значителни загуби заради режима "роуминг като у дома", ще може да иска пред националния регулатор по съобщенията да бъде върнато старото положение на таксуване в рамките на ЕС. Това заяви председателят на "Активни потребители" Богомил Николов.
Николов беше категоричен пред Нова телевизия, че падането на роуминга в ЕС на практика не е това, което се представя. Неговото мнение като цяло е, че много трудно потребителите ще могат да защитят интересите. Конкретният му пример беше насочен към т.нар. принцип на уседналост. Според него мобилният оператор може да следи в продължение на 4 месеца всеки свой клиент и ако засече, че той ползва услуги предимно зад граница, но в ЕС, може да му наложи надценки. Първо обаче операторът трябва да предупреди клиента и клиентът има 14 дни да обясни положението – например, че работи, учи или е на дълга екскурзия зад граница. Максималната надценка не може да е по-голяма от 3,2 евроцента за минута разговор, 1 евроцент за 1 SMS и 7,7 евро за един гигабайт мобилен интернет, но за интернета ще има постепенно поевтиняване всяка година, като през 2022 година ще стане 2,5 евро на гигабайт. Вижте ТУК най-важните тънкости относно новото положение с роуминга.
Според Николов обаче ограничението зад граница на отворените пакети с неограничен мобилен интернет също е спънка и фактически в това отношение няма промяна. Реално ще имаш няколко гигабайта мобилен интернет, обикновено едноцифрено число гигабайти и няма да можеш да правиш нищо извън да видиш социалните мрежи, електронната си поща и да качиш някоя снимка, смята той.