Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Открийте къде се е намирал домът ви в ерата на динозаврите

05 януари 2023, 07:50 часа • 14405 прочитания

Видът на нашата планета, каквато я познаваме днес, е сравнително нов. Земята и океаните, които виждаме на земното кълбо днес, са продукт на движението на тектонските плочи, които продължават да се събират като пъзел, пише IFL Science.

Тези части от пъзела се местят, но твърде бавно, за да го забележим през живота си. Учените обаче предлагат да разгледаме глобуса на нашия свят в мащаб от милиони години – движението на земните маси ще ни върне във времето на динозаврите и мегалодона, за да направи земното кълбо напълно неузнаваемо за нашите очи.

В ново изследване учените са създали инструмент, който може да ни помогне да се придвижим във времето – от настоящето до времето на първите гръбначни животни, първите хоминиди и динозаврите.

За целта създателят на Древната карта на Земята Иън Уебстър е използвал данни за движението на тектонските плочи и палеографски карти на Кристофър Скотезе от проекта PALEOMAP.

Така на всеки човек на Земята се дава възможност да пътува във времето – например да се върне до 750 милиона години назад, да прескочи 250 милиона години назад и да се върне обратно – в настоящето.

Интерактивният глобус ви позволява да „преживеете“ най-емблематичните моменти на Земята или като задържите бутона с лявата или дясната стрелка на клавиатурата, да наблюдавате как континентите се разделят и събират, образувайки вида на познатата ни планета. Освен това картата има опции, които ви позволяват да изберете вашия град на древния глобус на Земята, да се преместите в определен период от време или определени важни моменти от историята на нашата планета.

Просто въведете адреса си в Древната карта на Земята и ще видите къде се е намирал настоящият ви адрес до ерата на динозаврите. Интерактивният глобус е свободно достъпен по следния линк. Само внимавайте за мегалодона.

По-рано стана ясно, че пътуването във времето е възможно без времеви парадокси.

ОЩЕ: Кой е най-големият континент? А най-малкият

Антония Михайлова
Антония Михайлова Отговорен редактор
Новините днес