Международен екип от учени е изяснила кога и къде човек за първи път се е заразил с ХИВ, причинителят на СПИН, съобщи ТАСС.
Учените потвърждават хипотезата, че ХИВ е възникнал вследствие на предаването на вируса на имунен дефицит при маймуните (Simian immunodeficiency virus, SIV).
Именно този вирус, носителите на който за шимпанзетата от юго-източната част на Камерун, е най-близък до ХИВ група М – причина за над 90% случая на инфекцията.
Става ясно, че опасният вирус, който до днес е успял да зарази 75 млн. души, се е появил през 20-те години в Киншаса – столицата на ДР Конго.
Данните са получени благодарение на анализ на последователността на развитието на генома на ХИВ-1, а така също и на епидемиологичната и георгафска информация, пише сп. Science.
В началото на ХХ в. африканският град Киншаса, тогава белгийска колония, се превръща в голям търговски център. В града пристигали много хора от различни страни в търсене на работа. Многолюдността и материалното благополучие станало повод за развитието на пазара на сексуални услуги.
Освен това в борбата с други заболявания местните власти правели ваксинации, използвайки нестерилни спринцовки. Съчетанието от тези фактори е довело до това, че именно в Киншаса е станало първото заразяване с вируса, който по-късно се превръща в „чумата на ХХ век”.