Специалисти на Центъра за подводни изследвания на Руското географско дружество откриха 6 кораба в Бяло море, потънали по време на Първата световна война. Това пише пресслужбата на дружеството, цитирана от ТАСС.
Още: Доказано: Музиката намалява болката след нараняване
Още: Пренасянето на риби от Антарктика до Пловдив: Предизвикателство с глобално значение
"В хода на експедиции успяхме да открием 11 обекта, 6 от които се оказаха кораби, потънали по време на Първата световна война (1914-1918 г.)", заяви ръководителят на експедицията Андрей Лукошков.
Ученият каза, че сред корабите от времето на Първата световна война, е 98-метров американски товарен кораб, който превозвал транспортни средства и оборудване за фронта. Този кораб се е разбил в скали.
Още: Когато Калифорния беше остров
Още: Как миришат древноегипетските мумии?
Освен това подводните археолози открили два английски кораба, които превозвали въглища, както и норвежки и руско-финландски параходи. Тези четири плавателни съда са налетели на мини в Бяло море. Друга находка е английски превозвач на дървен материал, който бил взривен от две мини наведнъж.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Археолози откриха 4900-годишна необичайна крепост в Испания (ВИДЕО)
Още: "Дяволски пари" са открити в езическо светилище в Нидерландия
Специалистите започнали да търсят кораби в Бяло море през 2017 г., на места, където в началото на 20-ти век се развивало интензивно корабоплаване. Преди да започнат издирването, изследователите проучили материалите на военноморските архиви, след което по време на две експедиции обследвали 400 квадратни километра от протока, който свързва Бяло море със Северния ледовит океан.
"Освен тях ние открихме и пет дървени кораба. Сред тях 22-метрова двумачтова шхуна и 36-метров кораб, вероятно търговски или на военен конвой", добави Лукошков.
Специалистите отбелязват, че намерените кораби са важен исторически източник, имайки предвид, че много от тях са добре запазени. По време на експедициите изследователите са открили и още няколко останки, които експертите се надяват да идентифицират в бъдеще.
Още: Голям фрагмент от Индийската плоча е заседнал под Тибетското плато
Още: Учени: Структурата на песента на китовете е сходна с тази на човешкия език