Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

От кога съществуват раковите образувания?

02 август 2016, 07:45 часа • 10663 прочитания

Международен екип от изследователи от University of the Witwatersrand's Evolutionary Studies Institute и South African Centre for Excellence in PalaeoSciences, обявиха откриването на най-древните доказателства за рак и костни тумори, открити в човешки вкаменелости.

Откритието на кост от стъпало, датирано от преди около 1 700 хиляди години от сайта Swartkrans е окончателно доказателство за злокачествен рак и избутва най-старата дата, датирана за такова заболяване. Въпреки, че не е известен точния вид, на който принадлежи стъпалото, е ясно, че е на hominin или друг двуног човешки роднина, пише Science daily.

В придружаващия текст в същото списание, екип от учени идентифицират най-стария тумор, намерен някога в каменелостите на човека - доброкачествен тумор, намерен в прешлените на добре познатото дете Australopithecus sediba, чиято възраст е датирана на почти два милиона години. Най-старият тумор – на hominin – е открит в ребро на неандерталец и е на възраст около 120.000 години.

Едуард Оди, докторант и водещ автор на книга за рак и съавтор на изследването отбелязва: „Съвременната медицина е склонна да приеме, че рака и туморите при хората са заболявания, причинени от съвременния начин на живот и среда. Изследванията ни показват произхода на тези заболявания, възникнали в древните ни роднини преди милиони години, много преди да започне съществуването на съвременните индустриални общества.“

Ракът в костите на стъпалото е идентифициран като остеосаркома – агресивна форма на рак, който обикновено засяга младите индивиди при съвременните хора и ако не се лекува, обикновено води до преждевременна смърт.

„Благодарение на неговото опазване, ние не знаем дали заболялата кост принадлежи на възрастен или на дете, нито дали ракът е причинил смъртта на този човек. Но можем да кажем, че този вид рак засяга способността на хората да ходят или тичат.“, казва д-р Бернхард Зипфел. „На кратко – това е би било много болезнено.“

Водещият автор на изследването д-р Патрик Рандолф-Куини от Wits University и University of Central Lancashire в Обединеното кралство казва: „Присъствието на доброкачествен тумор в Australopithecus sediba е завладяващ, не само защото се намира в гърба, което изключително рядко място за появата на такова заболяване при съвременните хора, но и защото е открит в костите на дете. В действителносттова е първото доказателство за такова заболяване при млад човек, предвид всички останки, които сме намирали.

Проф. Лий Бергер, автор на статии и лидер на проекта Malapa, къдети е намерена вкаменелостта на прешлена добавя: „Не само, че не е имало предположения, че тези видове рак и тумори са заболявания на модерността, които тези фосили ясно демонстрират. Историята на тези видове тумори и ракови заболявания е много по-сложна, отколкото се смяташе до сега.“

И двата случая на болестта са били диагностицирани с помощта на най-новите технологии за изображения, включително тези на European Synchrotron Research Facilit в Гренобъл, Франция, копютърната томография на Charlotte Maxeke Hospital в Йоханесбург и компютърната томография на Nuclear Energy Corporation в Южна Африка.

 

Стефани Вакарелийска
Стефани Вакарелийска Отговорен редактор
Новините днес