Съветът по човешки права на ООН достигна до крайно съгласие относно резолюцията си за „подкрепа, разпространяване и защитаване на човешките права в интернет“. С нея организацията осъжда всяка една държава, която нарочно лишава гражданите си от достъп до интернет или не подкрепя техните човешки права онлайн.
ООН съобщи, че според резолюцията, всяко едно човешко право, което хората притежават „офлайн“ трябва да бъде стриктно спазвано и в мрежата (по-специфично насочено към правото за свободната на словото). Въпреки, че резолюцията беше приета почти единодушно, няколко по-малки държави, както и Русия и Китай се възпротивиха на това, че тези права ще бъдат защитавани със същата тежест като човешките права до момента.
Дали в случаи като блокирането на социални медии от Турция след атентатите в Анкара или блокирането им от Алжир, за да се предотврати преписването на изпити, въвеждането на това решение е нужно от години насам. Въпреки, че то не поставя никакви легални ограничения или последствия пред правителствата, които не го подкрепят, ООН поставя голяма тежест върху управляващите органи на тези страни, което прави резолюцията доста по-значима, отколкото изглежда.
Въпреки това, редовното наблюдение на онлайн активността на хората от развити държави продължава ежедневно, а това доколко тази резолюция гарантира сигурността на средностатистическия гражданин, още не е ясно.