Геохимици от Русия, Франция и Германия са открили на дълбочина 410-460 км под земната повърхност океан от архейския период (на възраст 2,7 млрд. години.
Неговият обем в пъти превишава размерите на Световния океан. Изследването на учените е публикувано в сп. Nature, пише Lenta.ru.
Огромният водоем е разположен под земната кора и е формиран в древността в условията на високо налягане и високи температури (1530 градуса по Целзий). Водата в него е заключена в кристалната структура на минералите. Учените стигнали до своите изводи, като анализирали втвърдени образци от лавови потоци.
Минералите са открити на територията на Канада и представляват коматиит, захванат в оливин. Анализът на образците, съхранени в неизменен вид от древността, позволил на учените да оценят запасите на вода под повърхността на Земята.
По-рано учените подозираха за съществуването на подземен океан, но проведеното изследване позволява да се оценят неговите размери и по такъв начин да се заяви за съществуването на огромен подповърхностен океан. Вероятно подземният водоем е възникнал на началните етапи от развитието на планетата.