Експериментално лечение със стволови клетки от пъпни връзки може значително да намали смъртните случаи и да ускори времето за възстановяване на пациенти, страдащи от най-тежката форма на COVID-19, предполага проучване, информира "Independent". Американски изследователи съобщават за 91% преживяемост при тежко болни пациенти, като се има предвид инфузията на стволови клетки, в сравнение с 42% във втора група, които не са получили лечението.
Проучването, проведено от учени от Медицинския факултет на Университета в Маями, установи, че 100% от пациентите на възраст под 85 г. все още са живи, месец след лечение с мезенхимни пъпни стволови клетки. Изследването, публикувано в списанието "Stem Cells Translational Medicine", включва 24 пациенти в Университета в Маями кула или болница "Джаксън Мемориал". Всеки получи две инфузии, дадени в отделни дни или на мезенхимни стволови клетки, или на плацебо. "Това беше двойно сляпо проучване. Лекарите и пациентите не знаеха какво се влива", каза доктор Камило Рикорди, директор на Института за изследване на диабета (DRI) и Центъра за клетъчна трансплантация към Медицинския факултет на Университета в Маями. „Две инфузии от 100 000 000 стволови клетки бяха доставени в рамките на три дни, за общо 200 000 000 клетки при всеки субект от лекуваната група.
Той добави: „Пъпната връв съдържа предшественици стволови клетки или мезенхимни стволови клетки, които могат да бъдат разширени и да осигурят терапевтични дози за над 10 000 пациенти от една пъпна връв. Това е уникален ресурс от клетки, които се разследват за възможното им използване в приложенията на клетъчната терапия, по всяко време, когато трябва да модулирате имунния отговор или възпалителния отговор".