Обнадеждаващата идея, че използваме само 10% от мозъка си и скоро можем да станем много по-умни се оказа поредния разбит мит, съобщава Би Би Си, цитиран от Стандарт нюз.
Все още много хора смятат, че ако загубят малка част от сивото си вещество, това няма да е фатално, защото така или иначе използват само една десета от него. Подобно твърдение е грешно по две причини. Първо, защото те употребяват доста по-голяма част от посоченото количество, за да направят каквото и да е или за да мислят. И второ, защото загубата дори на няколко клетки може да се окаже фатална.
Дори за да направим едно елементарно нещо като това да помръднем ръката си или да кажем "Здравей", ние използваме повече от една десета от сивото си вещество, казват медиците.
Теорията, че човек сега работи само с 10 на сто от мозъка си, не е вярна, дори ако предположим, че става дума за броя на клетките. Това също не е вярно, твърдят учените, защото природата не би направила толкова голямо разхищение като това да създаде десет пъти по-голям мозък, отколкото ни е нужен.
Най-вероятно в основата на тази заблуда стои фактът, че човешкият мозък се състои едва от 10% неврони, благодарение на които можем да мислим. Останалите 90% от клетките ни са от друг вид, но те имат само спомагателни функции. Тези клетки няма как да се превърнат в неврони и да ни направят по-умни.
Все пак остава и една вратичка за хората, които много искат да увеличат интелекта си. Това е фактът, че човек може чрез постоянство и желания непрекъснато да изгражда нови връзки между съществуващите 10% от неврони. Така на практика той учи нови знания и става по-умен.
Редактор: Десислава Ушатова