Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Неолитна структура, по-стара от Стоунхендж, е открита в Прага

14 септември 2022, 07:50 часа • 6377 прочитания

В покрайнините на чешката столица специалисти от Института по археология на Чешката академия на науките откриха т.нар. рондела. Нека читателят не се плаши от новата дума – самото явление е добре известно. Това е праисторическо земно укрепление, обикновено ров (понякога с вал) във формата на кръг или елипса. Рондели са открити в цяла Централна Европа. Във Великобритания ги наричат хендж.

Ако камъните (менхири) са поставени по протежение на рова, тогава археолозите ще нарекат такъв хендж кромлех. Най-известният кромлех е Стоунхендж. Въпреки че британските хендж са по-известни за нас, множество такива структури (рондели) вече са открити в Германия, Полша, Словакия, Унгария, Австрия и Чехия.

Ронделата, открита в покрайнините на Прага, е датирана по радиовъглеродния метод към 4900 – 4600 г. пр.н.е., което съвпада с възрастта на повечето подобни находки в Централна Европа. Диаметърът ѝ е 55 метра.

Institute of Archaeology of the Czech Academy of Sciences

Археолозите са открили не само самия пръстеновиден ров, но и дупки в земята, в които най-вероятно са били поставени дървени конструкции. Изследователите отбелязват също, че постройката, която очевидно се е извисявала над ронделата през неолита, е имала три отделни входа. По-рано наблизо е било открито неолитно селище, което е съществувало през V хилядолетие в продължение на 300-400 години.

По правило ронделите се намират до така наречените дълги къщи – особен тип раннонеолитно жилище. Това е продълговата сграда с едно общо помещение. Разбира се, възниква въпросът: ако хората са живели в дълги къщи, тогава защо са построили нещо, от което са ни останали само пръстеновидни канавки?

Ръководителят на разкопките Мирослав Краус отговаря на този въпрос по следния начин: „Една от хипотезите е, че такава структура може да се използва като икономически център, търговски център. Може да бъде и център на някакъв религиозен култ, където са се провеждали обреди или ритуали, свързани със сезона.“

ОЩЕ: Огромен мегалитен комплекс се появи в Испания

Ронделите (като британските хендж) са строени през каменната ера, когато хората все още не са познавали желязото и всичките им инструменти са били направени от камък, кости или дърво. Изкопаването на такива ровове и улеи за дървени конструкции и извършването на други земни работи е било невероятно трудоемко. И тази работа не е била вършена за осигуряване на жилища: вече отбелязахме, че строителите на ронделата са живели в други домове. Следователно тези съоръжения са били много важни за европейците от ранния неолит.

Учените обикновено свързват строителите на рондели с културата на линейната керамика и нейните по-късни развития. Тази култура, според съвременните представи, се е формирала по средния Дунав (включително на територията на днешна Чехия).

Носителите на културата на линейно-лентовата керамика се заселват на плодородни земи по бреговете на реките и по някаква причина избягват морския бряг. За основното занимание на тези хора дълго време се смяташе подсечено-огнево земеделие: те отглеждали пшеница, по-рядко ръж и ечемик. Сега обаче, благодарение на археологическите находки, е станало ясно, че те успешно са съчетавали земеделие и животновъдство: отглеждали говеда, както и свине и кози.

Да добавим, че преди две години чешки археолози публикуваха работа, в която описаха находката си – дървен кладенец, чиято възраст след многократни проверки била определена на 7500 години. Днес това е най-старата надеждно датирана дървена конструкция в света.

Авторите на работата отделно отбелязват, че строителите на кладенеца са били майстори – най-вероятно те са се специализирали в такава работа. Това означава, че в ранните неолитни общности в Европа е имало икономика, в която хората са можели да се издържат със своите специализирани умения, без задължителното наличие на натурално стопанство. Обикновено наличието на такъв "занаятчийски" слой в обществото се свързва с по-късни времена.

ВИЖТЕ ОЩЕ: 7500-годишен комплекс от долмени и менхири е открит в Испания

Антония Михайлова
Антония Михайлова Отговорен редактор
Новините днес