Дълго време се смяташе, че малката или умерената употреба на алкохол носи ползи за здравето на човека. Това схващане се е основавало на изследвания, които свързвали въздържанието от алкохол с по-ранна смъртност в сравнение с умереното пристрастие.
Резултатите от мащабно изследване, проведено в Германия, сочат, че от алкохола обикновено се отказват хора, които имат проблеми със здравето, или такива, които преди са злоупотребявали с пиенето.
Именно с това се обяснява наблюдаваната закономерност, според която трезвениците имат по-високо ниво на смъртност в сравнение с тези, които пият алкохол в малки или умерени количества. Статията на изследователите е публикувана в изданието PLOS Medicine.
Как алкохолът вреди при настинка
Немските учени са анализирали данните на случайна извадка от 4028 германци, които през 1996-1997 участвали в допитване с въпроси за начина на живот, заболявания и употреба на алкохол. В момента на допитването участниците били между 18 и 64 години.
Изследователите открили, че преждевременната смърт на трезвениците най-често се обяснява не с въздържание от алкохол, а с други фактори, като например хронични болести, пушене или приемане на наркотици, злоупотреба с алкохол в миналото и свързани с това здравословни разстройства.
„Дълго време се смяташе, че употребата на алкохол в ниски до умерени количества може да има положително влияние върху здравето – казва ръководителят на изследването Улрих Джон от Медицинския факултет на университета в Грайфсвалд. –Това се основаваше на данни, че трезвениците умират по-рано, отколкото слабо или умерено пиещите хора. Ние открихме, че при повечето трезвеници в анамнезата е имало проблеми с алкохол или наркотици, рискована употреба на алкохол, ежедневно пушене или слабо здраве, тоест фактори, които предсказват ранна смърт.“
Изследователите смятат за грешно разпространеното мнение, че ограничената употреба на алкохол е полезна за здравето. Авторите на статията отбелязват, че хората, които не пият алкохол, далеч невинаги имат по-кратък от очаквания живот.