Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Не едно, а стотици царства. Каква загадка е оставил на учените библейският Давид

21 август 2023, 07:50 часа • 24402 прочитания

Скорошни изследвания на известен израелски археолог предизвикаха вълнение в научната общност. Става дума за личността на цар Давид. Този въпрос е стар и спорен. Но има ли отговор?

Смело заявление

Професорът от Еврейския университет Йосеф Гарфинкел е обобщил резултатите от многогодишни разкопки в пет древни града близо до Йерусалим: Хирбет Кейяфа, Бейт Шемеш, Тел ен Насбех, Хирбет ед-Дауара и Лахиш.

Всички те, изглежда, имат общо оформление. Крепост в центъра, прилежащи къщи, каземати – двойни външни стени с камери вътре. В случай на обсада воините се укривали там.

„Това е модел на урбанизъм с повтаряща се концепция“, подчертава изследователят.

Писмени свидетелства за библейския цар Давид са открити от изследователи

Множество протоханаански и ханаански надписи показват високо ниво на комуникация – явен признак за централизирана власт и силна държавност. Освен това ученият е уточнил датировката – приблизително 1000 г. пр.н.е.

Но най-важното, Гарфинкел казва, че тези пет града принадлежат на царството на библейския Давид. И това произведе сензация.

Империя в кутия за обувки

Следва разгорещена дискусия. Професорът от университета „Бар-Илан“ Арен Меир обвинява Гарфинкел в „опростяване и липса на внимание към детайлите“, тъй като е невъзможно ясно да се посочат границите на Давидовото царство.

„Ние, археолозите, правим находки и се опитваме да ги интерпретираме – обяснява той. – Понякога интерпретациите отиват твърде далеч.“

В едно място от Свещеното писание се споменава, че владенията на Давид се простират от Червено до Средиземно море, а също и до Южна Леванта. Друг откъс сочи към територията на съвременен Израел, Сирия и Ливан и няколко региона на Ирак и Йордания.

Но материалните свидетелства са твърде малко. „Всичко, което имаме от този период, ще се побере в кутия за обувки“, иронично отбеляза Ювал Гадот, археолог от университета в Тел Авив.

Археолог твърди, че е открил библейския Содом

Доскоро дори реалността на самия Дейвид беше под съмнение. Едва през 1993 г. група археолози, ръководени от Авраам Биран, откриват в град Тел Дан надпис за „царя от дома на Давид“ и „царството на Израел“.

Учените са установили, че през X – IX век пр.н.е. в долината Арава, на съвременната граница на Израел и Йордания, е имало много медни мини. Износът на метал за съседен Египет и дори Гърция служи като гръбнак на икономиката на Давидовото царство. А преди две години археолозите извадиха парче лилав плат от културния пласт от Х век пр.н.е.

„Великолепен оттенък, боята почти не е избледняла. Багрилото е взето от черупките на морски охлюви, добивали са го много трудно. Тъканта е струвала много, много. Мисля, че ако можехме да погледнем в гардероба на Дейвид, бихме видели такова лилаво“, казва ръководителят на експедицията Наама Сукеник.

Точката не е поставена

И все пак скъп парцал и медни мини все още не доказват, че преди три хиляди години Давид е управлявал гигантска държава. В онези времена десетки племена, предимно семитски, са живели на сравнително малка територия. Това са били един вид княжества, враждуващи помежду си.

Гарфинкел отчасти се съгласява с аргументите на опонентите. „Но аз нищо не твърдя. Има библейска история и ние искаме да разберем дали тя има историческа следа, или не", казва той.

И такава следа има – Ерусалим с градове спътници, обединени от мрежа от пътища и инфраструктура. А това, че размерите на царството в Светото писание са преувеличени, не е толкова важно.

Главният критик Алън Мейер хвърля още един камък. Малко вероятно е селищата около Йерусалим да са възникнали по едно време – находките принадлежат към различни епохи.

Къде е погребан библейският Голиат? Може би там, където е разпнат Исус

Гарфинкел отвръща: „Основният проблем, който имаме в Израел, е, че повечето от археологическите обекти са „тели“ (изкуствени хълмове). Тоест градовете са построени един върху друг. И трябва да сте сигурни, че отделяте едното ниво от другото.“

В противен случай се смесват артефакти от различни културни пластове и общата картина се размива.

Възможно е, докато експертите проверяват новата хипотеза, да се появят по-убедителни аргументи. И тогава науката ще може уверено да нарече цар Давид владетел на велика империя. Или окончателно да заровят тази версия.

Антония Михайлова
Антония Михайлова Отговорен редактор
Новините днес