Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Научно изследване показва, че маските изглежда пазят от коронавируса по-малко от очакваното

19 ноември 2020, 06:21 часа • 3976 прочитания

Проучване в Дания за използването на маски за намаляване на разпространението на коронавирус оценява, че ефектът е малък и че не може да се изключи, че маските не защитават потребителя. Това твърди Deutsche Welle, като цитира съобщение на датските здравни власти, предаде БГНЕС.

От общо 6 024 възрастни, участвали в проучването, проведено през април и май 2020 година, половината трябвало да носят хирургическа маска извън домовете си, а останалите не, но всички трябвало да следват останалите препоръки за защита срещу коронавируса, издадени по това време от датските власти.

Никой от участниците не е имал симптоми на COVID-19 или е имал инфекция преди старта на проучването.

Изследването е разработено по времето, когато датските власти не препоръчват използването на маски извън болниците и здравните центрове и когато някои институции, работни места, барове и ресторанти са затворени поради ограничения, наложени от правителството.

След едномесечно проследяване 1,8% от носещите маска се заразяват, в сравнение с 2,1% от онези, които не я носят, се казва в прессъобщение на Университетската болница в Копенхаген. Това е статистически незначима разлика между двете групи, се казва в изследването, публикувано в авторитетното медицинско издание "Annals of Internal Medicine".

"Проучването не потвърждава очакваното намаляване на половината от риска от заразяване за носещия маската, но резултатите могат да показват по-умерена степен на защита, около 15 или 20%", се посочва в изявление на датските власти.

Констатациите са в съответствие с предишни изследвания. Здравните експерти отдавна твърдят, че маските осигуряват ограничена защита, въпреки че могат драстично да намалят риска за другите, ако потребителят е заразен, дори когато не показват симптоми.

Резултатите от изследването "не трябва да се използват за заключение, че препоръчването на всеки да носи маска в общността не би било ефективно за намаляване на инфекциите с SARS-CoV-2", пишат авторите на изследването.

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес