Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Най-старата фабрика за военни оръжия в света е съществувала преди 7200 години

25 ноември 2023, 09:40 часа • 14313 прочитания

Най-ранната известна фабрика за производство на стандартизирани военни оръжия може да е била създадена през ранната медна епоха в съвременен Израел.

Въз основа на анализ на стотици каменни снаряди, открити от два археологически обекта, изследователите стигнали до заключението, че те са били произвеждани масово, което показва високо организираното въоръжаване на воини в подготовка за битка преди около 7200 години. Изследването е публикувано в списание ‘Atiqot.

Археолозите изследвали 424 камъка за прашки, открити в древните селища Ейн Есур и Ейн Зипори, обитавани между 5800 и 4500 г. пр.н.е. Отбелязвайки, че камъните изглеждали почти идентични, изследователите установили, че оръжията са изработени стандартно, със средна дължина 52 милиметра, ширина 31 милиметра и тегло от 60 грама.

ОЩЕ: Древни гранати са намерени във Великата китайска стена

„Камъните, които са били предназначени за прашка, са изгладени, със специфична биконична аеродинамична форма, позволяваща точна и ефективна проекция“, се казва в изявление на Израелския орган по антиките. В придружаващо проучване изследователите обясняват, че биконичният дизайн „е приет като оптимален за снаряди с прашка“ и по-късно е възприет както от гръцката, така и от римската армия.

„Тези камъни всъщност са най-ранното доказателство за военни действия в Южния Левант. Сходството на камъните сочи към мащабно промишлено производство“, казват изследователите. „Общата еднаквост на теглото, формата и размерът предполагат, че тези снаряди са систематично произвеждани за използване от стандартни потребители (воини), оборудвани със стандартни прашки, което им позволява ефективно обучение“, пишат те.

ОЩЕ: Неизвестни гигантски структури от бронзовия век са открити в центъра на Европа

Фактът, че камъчетата за прашки често са били намирани на купчини, подсказва как са били използвани. Според изследователите тази подредба показва, че снарядите често са били изстрелвани масово. „По време на война това може да причини разрушаване на противоположния строй“, казват те.

Интересното е, че тези масово произвеждани оръдия внезапно изчезват от археологическите записи около хилядолетие по-късно, въпреки че не е ясно дали това показва намаляване на регионалните вражди. Но откриването на тези снаряди рисува картина на организирана война в Близкия изток, датираща отпреди повече от 7000 години и за съжаление продължаваща до наши дни.

Антония Михайлова
Антония Михайлова Отговорен редактор
Новините днес