Смята се, че това е най-старото известно изречение, написано на най-ранната азбука. Надписът върху луксозен артикул – гребен от слонова кост – гласи: „Нека този гребен изкорени въшките от косата и брадата". Гребенът е открит в Лахиш, ханаански град-държава през II хилядолетие пр.н.е., втория по важност град на Юдейското царство. Находката говори, че дори най-богатите хора от миналото не са били пощадени от неприятните паразити.
Научната статия е публикувана в сп. Jerusalem Journal of Archaeology, съобщава Еврейският университет в Иерусалим (Израел).
„Надписът е много човешки. Днес имаме всички тези съвременни лекарства и отрови. Тези хора не са имали това“, каза археологът Йосеф Гарфинкел, който ръководи разкопките.
Гребенът, който е с размери 3,5 см на 2,5 см, е открит в Южен Централен Израел през 2017 г., но плитките гравюри на повърхността му били забелязани едва през декември миналата година. Анализът на маркировките потвърдил, че писмеността е ханаанска. Изследователите смятат, че гребенът е изработен около 1700 г. пр.н.е.
Гребенът е износен, зъбците са счупени, но останките показват, че някога е имал шест широки зъба за сресване от едната страна и 14 тесни зъба за премахване на въшките и техните яйца от другата. Микроскопското изследване разкрива твърди външни мембрани на нимфи от въшки.
Първите писмени системи в света произхождат от Месопотамия и Египет около 3200 г. пр.н.е., но те не са били азбучни. Те са използвали стотици различни знаци, за да представят думи или срички, затова за тяхното овладяване са били необходими години. Най-ранната азбука е изобретена около 1800 г. пр.н.е. от хора, говорещи семитски език и запознати с египетската писмена система. Тя е станала основа за древногръцкия, латинския и повечето съвременни езици в Европа, отбелязва Кристофър Ролстън, професор по северозападни семитски езици в университета „Джордж Вашингтон“ в САЩ.
Древните гребени са изработвани от дърво, кост и слонова кост, но последните са били скъпи, вносен лукс. По това време в Ханаан не е имало слонове.
ВИЖТЕ ОЩЕ: Християнски манастир отпреди разпространението на исляма е открит в ОАЕ