Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

На кои статии в Wikipedia не бива да се вярва

18 август 2015, 10:01 часа • 8386 прочитания

Американски учени са доказали, че не на всички статии в Wikipedia може да се вярва. Нееднозначните от политическа гледна точна научни теми се оказали най-малко достоверни. Изследването е публикувано в сп. PLоS ONE.

Учените са анализирали колко често от 2003 година са редактирани статии по такива политически остри научни теми като глобалното затопляне, киселинните дъждове и еволюцията.

Също изследователите изчислили измененията в политически неутралните теми – Стандартния модел във физиката, хелиоцентризма, общата теория на относителността и движението на континентите.

"Статия за глобалното затопляне е поправяна 2-3 пъти на ден, като всеки път са променяни около 100 думи. В статия за Стандартния модел на физиката поправки в размер на 10 думи са правени веднъж на няколко седмици. Големият брой изменения в политически нееднозначните теми не позволява на експертите да проследят точността на информацията и своевременно да я поправят", казват авторите на изследването.

За да не се въвеждат потребителите в заблуда, учените предлагат да се отбелязват със специален знак статиите, които търпят чести поправки.

 

Антония Михайлова
Антония Михайлова Отговорен редактор
Новините днес