Учени установиха, че жените са генетично програмирани да живеят по-дълго от мъжете и същата тенденция се наблюдава при нашите прародители - приматите, съобщи "Дейли мейл".
Според изследването на проф. Сюзан Албъртс от университета "Дюк" по-краткият жизнен път на представителите на силния пол има дълбоки наследствени корени, а не е обусловен единствено от чисто "човешки" обстоятелства - по-големият риск мъжете да починат вследствие на войни и рисково поведение.
Учените анализирали данни за над един милион раждания и смъртни случаи от 19-и век до наши дни. В масива били включени и статистики от пост-индустриалните общества, като тези в Япония и Швеция, а също така и от прединдустриалните времена. Тези данни били сравнени с продължителността на живота на няколко вида примати през последните 5 десетилетия. Сред изследваните маймуни попаднали лемури, капуцини, шимпанзета, павиани и горили. И при хората, и при приматите било констатиран генетическо преимущество по отношение на продължителността на живота при жените.
По-интересен за учените бил изводът, че макар с развитието на човечеството средната продължителност на живота да се е повишила чувствително в сравнение с тази отпреди 200 години, разликата между това колко дълго живеят жените и мъжете е останала на практика почти непроменена.
Учените все още нямат обяснение защо дълголетието на жените им е гарантирано по рождение. Според някои теории причините са генетични, а според други - поведенчески - това, че мъжете по-често проявяват рисково поведение като например участието в конфликти, сбивания и др.