Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Мускулите помагат при борбата с инфекции

16 юни 2020, 15:34 часа • 2162 прочитания

Развитата скелетна мускулатура може да бъде източник на "суровини" за производството на нови имунни клетки, които стават по-малко при продължително заболяване. Това заключение направиха немски учени, които заразиха мишки с опасна вирусна инфекция. Резултатите от тяхната работа са публикувани от научното списание Science Advances и са цитирани от агенция БГНЕС.

Още: Доказано: Музиката намалява болката след нараняване

Още: Пренасянето на риби от Антарктика до Пловдив: Предизвикателство с глобално значение

"Ако Т-лимфоцитите загубят своята работоспособност в постоянната борба с инфекцията, прогениторните клетки могат да мигрират от мускулите и да станат нови и пълноценни Т-лимфоцити. Това помага на имунната система да се бори с вируси за дълго време", обясни ръководителят на проучването, доцентът в Немския център за изследване на рака Цзинся У.

Според учените поради много опасни инфекциозни и онкологични заболявания, пациентите могат сериозно да отслабнат и да загубят мускулна маса и при много от тях може да отслабне имунната система. Една от основните причини за това, смятат специалистите, може да е нарушение на работата на Т-лимфоцитите - клетките на имунната система, които защитават организма от патогени.

Германските учени, водени от У, предположиха, че има пряка връзка между загубата на тегло и отслабването на Т-клетъчните функции. За да потвърдят хипотезата си, учените заразили лабораторни мишки с лимфоцитен хориоменингит, остра вирусна инфекция на централната нервна система.

Още: Когато Калифорния беше остров

Още: Как миришат древноегипетските мумии?

След това изследователите анализирали експресията на гените в скелетния мускул на гризачите - процес, при който тялото произвежда РНК или протеини по „инструкции“ на гените. Резултатите показват, че при хронични инфекции мускулните клетки отделят много повече специално вещество - интерлевкин-15, което регулира активирането и образуването на Т-лимфоцитите.

Освен това учените открили, че мишките с по-голяма мускулна маса се справят по-добре с болестта, отколкото гризачите със слаба мускулатура. На въпроса дали от това може да се заключи, че същото нещо се случва в човешкото тяло, учените засега не могат да отговорят точно. Бъдещите експерименти ще покажат това, заключават експертите.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Румен Скрински
Румен Скрински Отговорен редактор
Новините днес