Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Мумия преобръща представите на учените за древните майстори

02 ноември 2021, 10:33 часа • 20232 прочитания

Мумифицираните останки на сановник на възраст над 4000 години могат да пренапишат историята на древните египетски погребални обичаи, сочи ново изследване.

Мумията била открита в гробницата на високопоставен чиновник в Старото царство на име Хуви, съобщава изданието The National. Находката била направена през 2019 година в Саккара, южно от Кайро. Йероглифите на стената на гробницата говорят, че погребението е било извършено в периода на Петата династия.

Керамиката и каните, използвани за съхраняване на части от тялото, отстранени по време на мумификацията на починалия, също датират от Старото царство.

По-рано изследователите смятаха, че висококачествените ленени превръзки и смоли, използвани при мумифицирането на Хуви, са започнали да се прилагат доста по-късно.

Разкриха загадката на Таримските мумии

"Досега смятахме, че мумифицирането в Старото царство е сравнително просто, с базова дехидратация – невинаги успешна - без премахване на мозъка и само от време на време премахване на вътрешни органи. Наистина, повече внимание се обръщаше на външния вид на починалия, отколкото на вътрешността му. Освен това използването на смоли е било много по-рядко срещано в мумиите на Старото царство, известни и днес.

Тази мумия е пълна със смоли и тъкани и създава съвсем различно впечатление. Прилича повече на мумии, създадени 1000 години по-късно", отбелязва проф. Салим Икрам от Американския университет в Кайро.

Изследователите под ръководството на проф. Икрам планират да проведат допълнителни изследвания на удивителната мумия от миналото. Учените ще изучават възможността това да не е Хуви, или че гробницата е била използвана за друго погребение доста по-късно, каквито случаи не са рядкост.

Учените сканират най-старите мумии в света

Докато учените не проведат радиовъглероден анализ на останките, открити в гробницата, няма да бъдат докрай уверени в сензационността на тази находка.

За допълнителни изследвания ще бъдат необходими между шест и осем месеца. Техните резултати ще дадат по-точен отговор относно възрастта на мумията.

Ако находката действително датира от периода на Старото царство, това ще разшири представата на учените за търговските връзки на Петата династия. Смолата, използвана за съхранение на тялото, по-скоро е била внесена от Ливан, което предполага обширна търговия на Египет със съседните империи.

Антония Михайлова
Антония Михайлова Отговорен редактор
Новините днес