Невробиолози са идентифицирали област от мозъка, която може да отговаря за уникалните човешки способности, включително речта.
Идеята, че натрупването на абстрактна информация е отговорно за много уникални способности на човешкия мозък, е обсъждана през последните десетилетия, но досега не е имало пълно изследване на тази тема.
Новото изследване, публикувано в сп. Nature, сравнява активността на мозъка на човека и макака по време на прослушване на прости звуци и предоставя необходимите доказателства.
"Това ни дава отговор кое е особеното в нашето съзнание – казва психологът Гари Маркус (Gary Marcus) от Нюйоркския университет. – Няма нищо по-важно от разбирането на това, как сме станали такива, каквито сме."
Изследователите под ръководството на Станислас Деан са изучили изменението в активността на мозъка на маймуни и зрели хора в хода на прослушване на проста последователност от тонове, например началото на прочутата Пета симфония на Бетовен. Измененията в мозъка били следени с функционална магнитно-резонансна томография (фМРТ). Методът улавя измененията в кръвния поток в мозъка, които корелират с мозъчната активност на различните отдели.
И при маймуните, и при човека в хода на експериментите се активирали частите от мозъка, свързани с цифрите, когато се отбелязвало изменението на броя на тоновете.
Също така и двата вида реагирали на повторението на рисунъка в конкретни области на мозъка, само че човешкият мозък реагирал на измененията в количеството и последователността на звуците във вид на интензивна активация на област, наречена долен преден гирус.
"И хората, и маймуните забелязват закономерността, но само човекът я фиксира и превежда на следващо ниво на анализ", казва Маркус.
Долният преден гирус е част от кората, която е значително по-голяма при човека. При човека тя се намира в зоната на Брока, която също отговаря за езика. Възможно е това обстоятелство да обяснява уникалността на човека като вид.