Гигантски каменни делви са открити от учени на четири различни места в щата Асам, Североизточна Индия. Те се различават по форма и размер: някои са високи и цилиндрични, докато други са частично или напълно заровени в земята. Учените смятат, че древните хора може да са използвали тези съдове, за да погребват мъртвите, съобщава ВВС.
Откриването на необичайните каменни съдове е дело на учени от университетите на Индия и Австралия. Според тях подобни съдове са откривани и преди, но на територията на Лаос и Индонезия.
„Все още не е ясно кой, кога и как е създал тези делви и къде са живели тези хора“, казва Никълъс Скопал от Австралийския национален университет.
Най-древните мумии са застрашени от изчезване поради глобалното затопляне
Учените не знаят с точност за какво древните хора са използвали тези каменни съдове, но смятат, че вероятно са служили за погребване на останките на мъртвите.
„Има истории, които се предават сред хората от народността нага, живеещи в Североизточна Индия, че в тези делви понякога са откривали кремирани човешки останки и различни артефакти“, казва Скопал.
Според Тилок Тхакурия от Университета в Гувахати (Индия) сега в тези буркани няма нищо. Учените също така смятат, че тези съдове може би някога са били покрити с капаци.
"Mysterious" giant stone jars found in India https://t.co/rxtXq3DEuJ
— BBC News (World) (@BBCWorld) March 31, 2022
„Само по-задълбочено изследване ще помогне да се отговори на много от въпросите, които ни интересуват“, казва Тхакурия.
Според учените над 700 такива кани вече са открити на различни места в щата Асам. Предишен анализ показа, че те са създадени преди 400 г. пр. н. е.
По думите на учените над 700 такива кани вече са открити на различни места в щата Асам. Предишен анализ установил, че те са създадени преди 400 г. пр.н.е.
"Направихме проучване на четири нови места, но смятаме, че трябва да разширим зоната за търсене и ще намерим още повече места със същите каменни кани. Все още не знаем точно къде да търсим", казва Скопал.
Древни "проклятия на Мойсей" са дешифрирани в Израел
Изследователите смятат, че е необходимо да се ускори търсенето, защото има опасност изобщо да не се намери нищо. В тези райони се извършва активно обезлесяване за разширяване на площите, подходящи за земеделие.
Подобни на намерените делви са открити от учени преди 6 години в Лаос. Тогава анализът показал, че тези съдове са на поне 2 хиляди години. В тях били открити човешки кости.
„Макар че делвите от щата Асам и тези в Лаос са сходни, има разлики във формата и размера“, казва Скопал.
Изследването на учените е публикувано в Journal of Asian Archaeology.
ВИЖТЕ ОЩЕ: Неизвестна цивилизация построила най-старата обсерватория в Америка (ВИДЕО)