Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Медици назоваха ранните признаци на деменция при 40-годишните

25 ноември 2021, 14:00 часа • 32188 прочитания

Алцхаймер все по-често поразява хора на възраст до 40 години, твърди Благотворителната организация по изследване на деменцията във Велиобритания (Alzheimer's Research UK), пише Express.

Медиците са изброили ранните симптоми на Алцхаймер. За първи тревожен знак може да се смятат проблеми със зрението, поради което човек изпитва трудности в разпознаването на обекти. Още един признак на начеваща деменция е афазията – състояние, при което човек не може да намери правилните думи, за да предаде това, което иска да каже.

Изменението в личността и поведението също се смятат за ранни симптоми на болест на Алцхаймер, но е трудно те да бъдат забелязани. Често такива хора са без настроение, раздразнителни са, не са уверени в себе си, губят интерес към заниманията, които са обичали.

Лекарите смятат, че причина за ранната поява на деменция се явява съчетанието между начина на живот и генитични фактори. Пушене, употреба на алкохол в големи количества, заседнал начин на живот, нездравословно хранене, високо ниво на холестерол са провокиращи слабоумие фактори.

По-рано изследователи стигнаха до извода, че общите ранни симптоми на деменция включват проблеми с паметта, особено със запомнянето на неотдавнашни събития, нарастващо объркване и понижена концентрация.

Деменцията включва редица прогресиращи неврологични разстройства, като се различават повече от 200 подтипа. Това е невродегенеративно заболяване, поразяващо мозъка и предизвикващо редица физически и психически симптоми. Лекарите смятат, че то би могло да се лекува или да се забави неговото прогресиране, като се решат проблемите с кръвоснабдяването на главния мозък.

Съществуват болест на Алцхаймер, съдова деменция, деменция с телца на Леви, фронтотемпорална и смесена деменция. Мозъкът съдържа голямо количество нервни клетки, помагащи на човека да изпълнява своите функции и задачи. Деменцията поразява нервните клетки на главнияя мозък, лишавайки ги от възможността да "общуват“ помежду си. Това води дотам, че човешкият организъм не може да изпълнява всекидневните си задачи и често не функционира правилно.

Заболяването засяга хората по различен начин, като едни части на мозъка се поразяват повече от други.

 

Антония Михайлова
Антония Михайлова Отговорен редактор
Новините днес