Антрополози от университета във Вашингтон, САЩ откриха, че много хора от епохата на плейстоцена са имали аномалии в развитието, предава РИА Новости.
Учените са изследвали останките на хората, живели през този период, започнал преди 2,6 милиона години и приключил преди 11,700 години и са открили необичайни особености на развитието на скелета им. По-специално на много места от Китай до Чехия са открити бедрени кости с нехарактерни извивки, необичайно издут череп на бебе от пещерата Кафзех в Израел и дясна лопатка на мъж от Лигурия (Италия) с необичаен вид.
Въз основа на тези открития изследователят Ерик Тринкаус е изчислил честотата на скелетните патологии при древните хора. След това е сравнил данните с аномалиите, с които се сблъскват нашите съвременници. Установено е, че около 2/3 от древните патологии се срещат сега при по-малко от един процент от хората и десетки случаи не са отбелязани изобщо в съвременната медицинска практика.
Тринкаус вярва, че отклоненията са възниквали по-често поради широко разпространеното кръвосмешение, когато близки роднини се кръстосват помежду си.
По-рано учените откриха също, че неандерталците са били по-едри, а не прегърбени "мачовци", с мощни гърди и добра стойка и много големи бели дробове, което противоречи на класическите понятия за "пещерни хора".