Област в мозъка, свързана с гениталиите при жените и реагираща на докосването им, е открита от немски учени. Установено е, че тази област е по-развита при жени, които правят повече секс, но не е ясно дали размерът ѝ е свързан с по-висока чувствителност.
Също така не е известно дали по-развитата област на мозъка тласка жените да правят по-често секс, или обратно - по-честият секс допринася за нейното развитие. Въз основа на резултатите от експерименти с животни и данните за развитието на мозъчните региони като цяло обаче изследователите клонят към втория вариант: колкото по-активно се използва една част от мозъка, толкова повече се развива.
Соматосензорната кора получава и обработва сензорна информация от цялото тяло. Всяка част от тялото е свързана с определена област на кората, а местоположението на областите, свързани с женските полови органи, отдавна е предмет на спорове.
Въпросът за връзката между гениталиите и мозъка се повдига няколко пъти през последните десетилетия. Свързаната с тях зона обаче досега надеждно е намирана само при мъже. Експерименти с жени дали противоречиви резултати – стимулирането на гениталиите, самостоятелно или с помощта на партньор, включвало докосване на съответните области и водело до появата на сексуална възбуда, което влияело на реакцията на мозъка.
Търсените области били изолирани при животни, като било установено, че честото стимулиране на гениталиите води до увеличаване на плътността на тези зони, но не било установено как точно стои въпросът при жените.
"Изобщо не е изследвано как женските полови органи са представени в соматосензорната кора на мозъка при хората и дали областите, свързани с гениталиите, могат да се променят в зависимост от опита или честотата на половите актове", казва Кристин Хайм, професор по медицинска психология в клиниката Шарите в Берлин и съавтор на изследването, направило възможно намирането на свързаните с гениталиите области в женския мозък.
В изследването участвали 20 жени на възраст 18-45 години. По време на функционален ЯМР учените стимулирали клиторите им със специален инструмент - малък сензор с леко вибрираща мембрана, който се докосвал върху бельото им. Стимулацията била достатъчна, за да предизвика мозъчен отговор, но твърде слаба, за да доведе до сексуална възбуда.
Общо жените преминали през осем 10-секундни цикъла на стимулация с десетсекундни паузи.
Оказало се, че на стимулирането на гениталиите реагират мозъчни области в близост до тези, свързани с усещанията от бедрата - както и при мъжете. Но точната локализация била различна за всяка жена. При четири от жените например значително активиране се наблюдавало само в лявото или само в дясното полукълбо.
Изследователите също така разпитали участничките за техния сексуален живот – кога за първи път са правили секс и колко често са го правили през последната година. След това за всяка от тях учените идентифицирали десетте най-изразени точки в мозъка, свързани със стимулация на гениталиите, и измерили плътността на тези области.
Както се оказало, при жените, които по-често правели секс, тези области били по-развити.
"Открихме връзка между честотата на половите контакти и дебелината на индивидуално картографираното генитално поле - казва Хайм. - Колкото по-често е сексът, толкова по-плътна е зоната."
Засега обаче няма данни дали увеличаването на площта на тези зони е свързано с по-висока чувствителност към докосване. Освен това не е ясно дали увеличената площ на областта, свързана с гениталиите, насърчава по-чести полови актове, или обратното - по-честият секс води до увеличаване на площта.
Впрочем изследователите имат някои предположения. Първо, от по-ранни изследвания е известно, че колкото повече се използват определени области на мозъка, толкова по-плътни стават – например плътността на хипокампа на лондонските таксиметрови шофьори се променя значително, тъй като те натрупват опит в ориентирането по улиците на града.
Второ, експерименти с животни са установили, че стимулирането на гениталиите на плъхове и мишки води до увеличаване на мозъчните региони, съответстващи на гениталиите.
Тези изводи тепърва трябва да бъдат потвърдени от допълнителни изследвания, но изглежда, че по-честият секс може да увеличи областите на мозъка, свързани с половите органи. Въпросът за връзката между плътността на тези региони и чувствителността също е спорен, но Хайм предполага, че такава връзка може да съществува. Преди това изследователката е наблюдавала изтъняване на мозъчните области, свързани с гениталиите, при хора, преживели сексуално насилие.
„Тогава предположихме, че това може да е реакция на мозъка, която ограничава пагубното влияние на насилието“, казва тя.
Изследователите се надяват, че по-нататъшната работа в тази област ще подобри състоянието на хора, които са развили сексуална дисфункция поради насилие или по други причини.