Главните книги на Сакромонте, известни още като Libros Plúmbeos, или Ръкописите на Сакромонте, са колекция от предполагаеми древни религиозни текстове, за които се предполага, че са открити през XVI век в хълмовете Сакромонте близо до Гранада, Испания. Твърди се, че тези текстове са изписани върху оловни плочи и съдържат ценна информация за ранното християнство и историята на региона.
За мнозина те са безценно откритие, което потвърждава най-ранното присъствие на християнството в Гранада. Скоро обаче се появяват подозрения и мнозина започват да задават въпроси относно автентичността на оловните плочи. Днес те се считат за фалшификати, но не всички са убедени в тази присъда. И така, каква е истината? Има ли някаква легитимност на тези привидно древни оловни книги?
Историята на св. Сесилио от Елвира и книгите на Сакромонте
Историята разказва, че група местни работници се натъкнали на тези оловни плочи, докато извършвали строителни работи в хълмовете Сакромонте. Те твърдят, че са намерили 22 книги, написани на комбинация от латински, арабски и иврит, заедно с някои илюстрации. Откритието било важно, защото се смятало, че дава представа за ранната история на християнството в Испания и за предполагаемото присъствие на свети Сесилио, един от първите християнски мъченици на Иберийския полуостров.
Сакромонте е хълм в покрайнините на Гранада. Традиционно това е кварталът на гранадските роми, които се заселват в града след християнското завладяване на града през 1492 г. Оттогава това е един от най-живописните квартали на града, с пещерни къщи, построени директно в камъка. Разбира се, тук има много естествени пещери, които не били обитавани и рядко били изследвани. Именно в една от тези пещери са открити оловните книги между 1595 и 1606 г.
Заедно с книгите били открити изгорените останки на дванадесет души, които - според книгата - принадлежали на свети Сесилио от Елвира и единадесет от неговите последователи. Сесилио от Елвира е покровителят на Гранада, християнски мисионер от I век, който покръства града и става първият епископ на Гранада. Впоследствие той е изгорен на клада от последователите на римския император Нерон.
Първоначално християнската общност в Гранада е изумена от откритията и книгите дори привличат вниманието на испанското кралско семейство. Но скоро възникват въпроси, особено от страна на Ватикана. Те искали да тестват тяхната автентичност и да се опитат да преведат мистичните текстове в тях.
Вълна от въпроси
В крайна сметка автентичността на Главните книги на Сакромонте е обект на противоречия и скептицизъм още от откриването им. Няколко учени изказват съмнения относно техния произход и автентичност. Например много експерти посочват езикови и исторически аномалии в текстовете, което предполага, че те вероятно са били подправени от някой с ограничено разбиране на езиците и историческия контекст, който предполагаемо представляват.
Освен това, въпреки обширните разкопки в района на Сакромонте, не са намерени солидни археологически доказателства в подкрепа на твърдението за откриването на книгите и археолозите не са успели да открият нищо друго, свързано с тях. Тази липса на потвърждаващи доказателства поражда съмнения за тяхната автентичност.
Освен това съдържанието на книгите на Сакромонте е описано като смесица от християнски, ислямски и еврейски елементи, за които някои учени твърдят, че е малко вероятно да са съществували в същия контекст през ранните векове на християнската ера. Който и да е създал тези книги, би използвал един език или писменост.
Но в края на краищата историята и науката - когато са в съответствие - рядко лъжат. И така, научният анализ на самите оловни плочи показал, че те датират от XVI век, което е в съответствие с времето на предполагаемото им откриване. Ако бяха по-стари, както се твърди, анализът щеше да го покаже.
Историята също развенчава твърденията за тяхната автентичност. XVI век, когато се предполага, че са били открити Оловните книги на Сакромонте, е бил време на религиозен смут в Испания и е имало няколко случая на религиозни фалшификати, насочени към укрепване на християнското присъствие в региона.
Гранада - и голяма част от Испания - са завладени от мюсюлманите и са били под тяхно влияние в продължение на много векове. Когато идва време испанците да възвърнат свободата си, те са готови да засилят влиянието на християнството във всеки един момент. Възможно ли е Главните книги на Сакромонте да са обикновен фалшификат, който да помогне в това?
Поради тези и различни други причини повечето учени и експерти смятат Главните книги на Сакромонте за фалшификати или най-малкото за силно подозрителни. Въпреки че имат историческо и културно значение в контекста на испанската история и фолклор, те обикновено не се считат за истински древни текстове, нито за надеждни източници за разбиране на историята на ранното християнство в Испания.
Източник: Ancient Origins