Китайски учени, които наскоро представиха проект за най-голямата "фабрика за клонинги" в света, заявиха готовност да клонират хора.
Единственото препятствие пред това по думите им е реакцията на обществеността.
Както съобщава АFP, за мащабните планове в областта на клонирането е разказал изпълнителният директор на бъдещата фабрика Сю Сяочун. Най-голямата в света фабрика за клониране ще бъде построена от китайската компания Boyalife Group в сътрудничество с южнокорейската Sooam Biotech Research Foundation и китайската Академия на науките в севернокитайския Тянцзин.
Планира се предприятието да започне работа в близките седем месеца, като обемът на производство на клонирани крави към 2020 година следва да бъде един милион годишно. В перспектива "фабриката за клонинги" възнамерява да се занимава и с производството на състезателни коне и полицейски кучета със специални способности (повишено обоняние).
Още една сфера на интереси е клонирането на примати за медицински опити. Затова заявленията на ръководството бъдещата фабрика да премине от примати към хора е станало логично.
"Технология вече има. Ако това бъде разрешено официално, не смятам, че някой ще се справи с него по-добре от Boyalife", заявил Сю Сяочун пред журналисти. Той подчертал, че засега предприятието няма да прави експерименти по клониране на човек, допълва Naked Science.