Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Кантарджиев: Ниското ниво на антитела след COVID-19 или ваксинация не значи, че не си предпазен

22 януари 2021, 14:11 часа • 4697 прочитания

При ваксинация или преобледуване и при заболяване с по-дълъг инкубационен период, каквото е COVID-19, се предизвиква имунен отговор, който е дори по-силен, отколкото при първи сблъсък с патогена. С други думи – ниското ниво на антитела след преболедуване или ваксинация не значи, че не си предпазен. Това обясни в специализирана лекция за ваксините проф. Тодор Кантарджиев.

Коронавирусът не е кой знае колко вирулентен и смъртоносен – затова и създаването на ваксина срещу него не е толкова лесно. При по-смъртоносните микроби и вируси е по-лесно да бъде намерен токсичният елемент, който го прави опасен за хората, поясни професорът.

Пандемията от коронавирус показа какъв би бил животът без ваксини – маски, отстояния, дезинфекция, категоричен беше той. Професорът даде пример с Великобритания и дифтерията – през Втората световна война са умирали 60-70-80 000 души годишно, след кампания по ваксинация през 1953 година вече няма проблем. Подобна е картината с разпространението на детски паралич, с менингококови инфекции.

Що се отнася до нежеланите реакции от ваксина, проф. Кантарджиев беше категоричен – нежелано медицинско събитие. В период от 30 дни следва най-много да се обръща внимание на такива събития. „Никой няма да пусне небезопасна ваксина”, категоричен беше експертът.

Професорът беше категоричен и за друго – работа по РНК ваксини тече още от 90-те години на XX век.

Кантарджиев се възмути и от внушения, че "коронавирусът съсипа сърцата на децата" и даде пример какви усложнения (миокардит) прави грипът. Той изрично подчерта и какво значи 80% да имат температура и 50% главоболие като нежелана реакция - това не значи 80% или 50% от ваксинираните да са получили тази реакция, това е от всички получени нежелани реакции сред някакъв брой хора (при "Комирнати" на Pfizer/BioNTech при третата фаза на изпитания малко над 8000 души от 38 000 участвали в изпитанието съобщиха за нежелани реакции), които са ваксинирани.

Още: Прилики и разлики между първите одобрени ваксини срещу коронавирус

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес