Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Животът нависоко подобрил репродуктивните способности на тибетските жени

29 октомври 2024, 07:50 часа • 1056 прочитания

Историята познава само няколко примера за дългосрочно оцеляване високо в планините. Тибетците са един такъв народ, живеещ през цялата година на надморска височина над 2500 метра. Тяхната физиология се е формирала в условията на „естествена хипоксия“. Американски учени са изяснили какви характеристики са присъщи на най-плодовитите тибетски жени.

Предците на тибетците са се заселили на Тибетското плато преди най-малко 10 хиляди години. През това време народът е придобил няколко отличителни черти, обхващащи дихателната, кръвоносната и сърдечносъдовата система и позволяващи им да оцеляват на голяма надморска височина при хроничен дефицит на кислород в кръвта. Сред особеностите им са висока вентилация на дробовете в покой и ниско ниво на хемоглобин в кръвта.

Износването на дете на голяма надморска височина е свързано с трудности. Сред опасностите са прееклампсия и ниско тегло на бебето, което може да доведе до смърт както на майката, така и на бебето. Тибетските жени обаче са преодолели и тези проблеми. Според наблюденията репродуктивният успех е свързан с умерени нива на хемоглобина, високо насищане на кръвта с кислород и честота на пулса. Тези признаци спомагат за по-доброто снабдяване на всички системи на организма с кислород.

Българките са в челната тройка по плодовитост в Евросъюза

От десетките кандидат-гени при тибетците само два локуса са свързани с определени признаци на приспособяване към високите планини. Това са EGLN1, който блокира производството на хемоглобин при високи концентрации на кислород в кръвта, и EPAS1, който участва в реакцията на хипоксия.

Учените под ръководството Синтия Бел от университета „Кейс Уестърн Ризърв“ (САЩ) решили да определят набора от признаци, които са характерни за плодовитите тибетски жени. За тази цел те анализирали данни за 417 жителки на района Горен Мустанг в Непал, разположен на височина 3500 – 4100 метра.

В анкетата са участвали жени на възраст от 46 до 86 години. От тях били взети антропометрични данни, записали историята на ражданията им и събрали образци от слюнка за генетичен анализ. Изследователите са представили резултатите от работата си в списание PNAS.

Общо учените са преброили 2193 бременности, които са завършили с 2076 успешни раждания. Средно имало 5,3 бременности и 5,2 случая на благополучни раждания за всяка. Оказало се, че социокултурните фактори – възрастта на първата бременност, продължителността на брака, физиологичните черти и генетиката – добре предсказвали броя на успешните раждания.

СЗО: Един на всеки шест човека по света е засегнат от безплодие

Анализът показал, че най-плодовитите жени притежават редица необичайни черти. Високата сатурация и умерените концентрации на хемоглобин допринасят за насищането на артериалната кръв с кислород. Високият кръвен поток към белите дробове и широката лява сърдечна камера спомагат за транспортирането на кислород до тъканите.

Според авторите на изследването особеностите, които подобряват кислородния транспорт, заедно с гена EPAS1, който регулира нивата на хемоглобина, допринасят за по-голяма плодовитост при тибетските жени. Всичко това заедно потвърждава хипотезата за продължаващия естествен подбор при хората.

Антония Михайлова
Антония Михайлова Отговорен редактор
Новините днес