"При връщането от орбита на спътника "Фотон-М" номер 4 руски учени експериментално потвърдиха, че е възможно животът на Земята да е бил донесен от метеорити от космоса", заяви научният сътрудник на Института по микробиология на Руската академия на науките Александър Слободкин, цитиран от ТАСС.
"Успяхме да докажем, че една от термофилните ни бактерии може да оцелее на повърхността на метеорит при минаването му през плътните слоеве на атмосферата", каза той в рамките на 15-ата конференция по космическа биология и авиокосмическа медицина в Москва. По думите му, по повърхността на апарата били поставени две шайби с диаметър 10 см и дебелина 1 см, като във всяка от тях имало 12 гнезда, в които били поставени 15 милиграма образци от различни бактерии.
След това гнездата били запечатани. След връщането на апарата живи образци от една линия бактерии били намерени в 3 от 24-те гнезда.
"Пломбите на редица гнезда са паднали по време на полета", поясни ученият. От 11-те термофилни и 4-те спорообразуващи бактерии при полета в космоса и връщането на Земята е оцеляла една-единствена линия бактерии, като при това учените се затрудняват да определят точното количество оцелели микроорганизми.