Само за два месеца (март и април) фармацевтичният гигант Pfizer изтегли от пазарите в САЩ и Пуерто Рико партиди от две свои лекарства заради повишено количество нитрозамин (N-nitroso-quinapril).
И в двата случая обяснението е, че има по-голямо количество, отколкото е приемливото ниво на прием за хората на дневна база.
В първия случай изтегленото лекарство е Accuretic, което съдържа хидрохлоротиазид. Във втория е изтеглено Accupril. Второто лекарство се използва за лечение както на хипертония. То се ползва и в комбинация с диуретици при сърдечни проблеми. Лекарството е в употреба от 30 години, докато Accuretic – от 20 години. И Accuretic е лекарство, което се ползва за лечение на високо кръвно.
Защо има изтегляне?
От Pfizer обясняват, че според тях съотношението полза – риск остава позитивно т.е. ползата е по-голяма, но казват и следното: Дългосрочният прием на N-nitroso-quinapril може да доведе до потенциално повише риск от развитие на рак. Няма обаче пряк и незабавен риск от такова нещо.
На практика Pfizer открито обявява замърсяване на два нови класа антихипертензивни медикаменти с нитрозамин, надвишаващ така наречената ежедневна допустима доза или ADI- acceptable daily intake dosis, разрешена от FDA/EMA (Американската/Европейската агенция по лекарствата). Това зяви пред Actualno.com проф. Георги Чернев, началник на кожната клиника на МВР болница.
Притеснителното е, че това са клас медикаменти, намиращи широко приложение по света и у нас: АСЕ инхибитори и тиазидни диуретици. Имайки предвид и данните за замърсяване на сартани с нитрозамини, проблематиката става доста притеснителна и на практика пациентите са без сериозни алтернативи като заместители на тези три класа лекарства, добави проф. Чернев.
Първо, адмирации за фирмата Pfizer за политиката, която води - на максимална информираност, на оповестяване и опит за отстраняване проблема и на обстоятелствата, довели до него. Аналогично би следвало да е поведението и на другите (вероятно) засегнати медикаменти от други фармацевтични фирми, за да се предпазят крайните потребители. Дано последват този пример, каза професорът, като добави: "Поздравления отново и за реакцията на Pfizer! Интерпретацията на данните сочи, че вече дори и мономедикацията с тиазидни диуретици би могла да бъде доста опасна по отношение генериране на различни форми на рак, а не само на кожни тумори! Аналогична би следвало са е интерпретацията след приложението на определени АСЕ инхибитори!".
"Що се касае до новите споделени групи от медикаменти (в частност за тиазидните диуретици) и доказана вече контаминация с нитрозамини - ние многократно сме публикували десетки клинични наблюдения в международни списания, а именно, че паралелният им прием (в комбинация със сартани) увеличава допълнително риска от развитие на множествени ракови форми: кожни тумори, но и не само. До 4 тумора при пациент! Публикациите са налични. Няколко години по-късно фармацевтична фирма признава за тези завишени нива на карциногени дори в тиацидните диуретици и АСЕ инхибиторите! Данните са от 2022 година, а българския принос по темата е определено наличен", уточни проф. Чернев.
"Останалият ми кратък коментар ще е свързан отново с нашите научни наблюдения през годините 2018-2021, които бяха обект на агресия от еднокнижници от околностите на столицата и техни подопечни шофьори или икономисти, играещи си със системата на здравеопазването и съдбите на хората. Нека сега те да бъдат лично запитани как реагираха през тези години на десетките наши сигнали и защо не обърнаха внимание на тъй желаните от над проверки на фирмите относно потенциално карциногенни медикаменти на пазара? Отговорността е при тях - питайте ги директно? Задайте въпросите си и към водещите лица на дружеството ни по кардиология и на това по артериална хипертония. Страничните ефекти от тези медикаменти са налице и се сблъскваме с тях ежедневно. Официализирането им не е спряло. Скоро следват новите данни и не са малко като обем. Борбата ни е обща и цели постигане на максимална ранна превенция като резултат от дипломация и консенсусни решения! Никой не търси противопоставяне и конфронтация. Нека извървим този път докрай, защото заедно бихме могли да бъдем по-полезни за пациентите и по-силни като гилдия", заяви проф. Чернев.
ОЩЕ: Съдебен иск в САЩ подсказва, че български професор е прав за риск от рак в някои лекарства