Американски военен кораб, потънал на рекордна дълбочина от 6895 метра, е открит във Филипинско море, съобщава CNN.
Екип от изследователи заедно с милиардера ентусиаст Виктор Весково на 22 юни са открили мястото на най-дълбокото корабокрушение в историята. Потъналият кораб е ескортният миноносец на ВМС на САЩ „Самюъл Робъртс“ (DE-413), известен също като Сами Би, който лежи на дъното на Тихия океан, разцепен на две. За сравнение той се намира по-дълбоко, отколкото е височината на планината Килимаджаро (5896 метра) и най-високото селище в света – Ла Ринконада в Андите (5100 метра). Преди това рекордьор беше корабът Johnston, който пак Виктор Весково откри през 2021 г. на дълбочина 6469 метра.
Part of the dive on the Sammy B. It appears her bow hit the seafloor with some force, causing some buckling. Her stern also separated about 5 meters on impact, but the whole wreck was together. This small ship took on the finest of the Japanese Navy, fighting them to the end. pic.twitter.com/fvi6uB0xUQ
— Victor Vescovo (@VictorVescovo) June 24, 2022
„Сами Би“ потъва по време на битката при Самар на 25 октомври 1944 г., когато американският флот преодолява японците край Филипинските острови. Миноносецът се сражава с три вражески бойни кораба, включително „Ямато“, който се счита за най-големия от всички представители на своя клас. На борда на „Самюъл Робъртс“ има 224 членове на екипажа, 89 от които загиват, въпреки че капитан Робърт Копланд и останалите успяват да се спасят.
Битката при Самар. Изображение: Douglas MacArthur / Public Domain
Американският милиардер Виктор Весково, основател на изследователската фирма Caladan Oceanic, заедно със специалиста по хидролокация Джеръми Морис се спускат под вода с частна подводница, за да проучат останките от миноносеца, чиито половини лежат на около 10 метра една от друга. В сътрудничество с екипа на EYOS Expeditions те се гмуркат шест пъти в продължение на осем дни, за да намерят потъналия кораб по наличните данни, сочещи местоположението му. Първо успели да намерят фрагмент от тритръбна торпедна установка.
„Героизмът на капитана и екипажа ще остане в историята на ВМС и за мен беше голяма чест да намеря лобното му място. Мисля, че това ще помогне да се завърши историята на кораба, семействата на загиналите и тези, които са служили на него. Мисля, че когато кораб изчезне в дълбините, за да не бъде видян никога повече, може да възникне чувство на празнота за хората, свързани с него. Намирането на останките може да помогне за приключване на случая, както и да разкрие подробности за битката, които може би не сме знаели преди. Както казваме: "Стоманата не лъже", коментира Виктор Весково пред CNN.
Some additional photos from the Sammy B. The bow, the fallen mast, the gap between fore and aft where she was hit by a battleship round, and the aft turret . . . where the brave and mortally wounded GM3 Paul H. Carr died trying to place a final round into the broken breech. pic.twitter.com/3VcZoZyPo3
— Victor Vescovo (@VictorVescovo) June 25, 2022
Изследователите се гмурнали и на дълбочина над 7000 метра в търсене на друг американски кораб – самолетоносача „Гамбиър Бей“, за който се смята, че е потънал наблизо, но не успели да го намерят. Разрушителят „Хоел“ не е търсен поради липса на данни. Екипът не се отчайва и уверява, че "Сами Би" няма да държи рекорда задълго, защото новият им сонар Deep Ocean Search може да работи на дълбочина от 11 хиляди метра. През юли Caladan Oceanic планира да продължи да изследва дъното на Тихия океан.
По-рано в Колумбия бяха открити останките на два древни кораба, пълни със съкровища. На борда им са запазени златни слитъци, монети, прибори за хранене, бордови оръдия и много други.
ВИЖТЕ ОЩЕ: Дръзко самоубийство: Защо германците потопиха собствения си флот в края на Първата световна война