Учени от университета Кейо в Токио са изследвали микробиотата (чревната микрофлора) на десетки столетници, пише Популярная механика. В експеримента са взели участие 160 души на възраст над 100 години, 112 на възраст от 85 до 89 години и 47 участници (контролна група) - от 21 до 55-годишни.
Още: Доказано: Музиката намалява болката след нараняване
Още: Пренасянето на риби от Антарктика до Пловдив: Предизвикателство с глобално значение
При анализа на пробите изследователите установили, че столетниците имат значително повишена концентрация на уникална жлъчна киселина, която потиска растежа на патогените.
За производството на тази киселина са отговорни специални бактерии, една от които е Odoribacteraceae.
Защо столетниците притежават такава микробиота и на каква възраст тя се образува (може би това е наследствена черта), засега все още няма обяснение. Но тази микробиота е много важна за поддържане на здравето.
Още: Когато Калифорния беше остров
Още: Как миришат древноегипетските мумии?
Известно е, че дълголетниците са по-малко изложени на свързаните с възрастта хронични заболявания и инфекции, в сравнение с другите хора, не доживяващи до преклонна възраст.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Археолози откриха 4900-годишна необичайна крепост в Испания (ВИДЕО)
Още: "Дяволски пари" са открити в езическо светилище в Нидерландия
Изследователите продължават да търсят отговор на въпроса защо столетниците имат в организма си повече бактерии Odoribacteraceae и дали те се размножават в напреднала възраст или се развиват през целия им живот.