Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Изкуственият сняг на Олимпиадата в Пекин се вижда от Космоса

10 февруари 2022, 06:40 часа • 4367 прочитания

Сателитно изображение на изкуствения сняг по пистите в Пекин взриви общественото мнение сред спортистите и природозащитниците. На снимката се виждат само пистите, покрити с изкуствения сняг, в ярък контраст с иначе сухите и скалисти планини в Пекин.

Снимката, заснета от сателита Landsat 8 на 29 януари, показва олимпийската зона Янцин на планината Xiaohaituo, наречена "скалата", разположена на около 74 километра северозападно от Пекин. Районът се използва за провеждане на спортове като бобслей, сноуборд, и ски слалом, изискващи дълги писти от сняг или лед. През февруари в региона, обаче, естествено падат едва около 3.3 см. сняг, сочи справка със статистиките на НАСА.

В резултат на това Игрите в Пекин, които официално започнаха на 4 февруари, са първите зимни олимпийски игри, които ще изискват на практика 100% изкуствен сняг за всички зимни спортове. Използването му предизвика значителни обществени дискусии, тъй като за неговото производство се изисква огромно количество вода и енергия.

В специален доклад изследователите изчисляват, че за Игрите ще бъдат ползвани най-малко 1,2 милиона кубически метра изкуствен сняг, който от своя страна ще изисква около 223 милиона литра вода за направата му. За да направят толкова много сняг, организаторите са инсталирали 300 снежни оръдия, захранвани от 130 генератора с осем водни охладителни кули и три помпени станции, пише БГНЕС.

Изкуственият сняг създава и редица други екологични проблеми – за да се увеличи максимално „дълголетието“ на фалшивия сняг, към водата се добавят химикали, за да се предотврати топенето му. Тези химикали причиняват значителни щети на растенията, покрити от снега, а оттичането в реките може да засегне близките райони. Забавеното топене на изкуствения сняг може също да наруши поведението на растенията и животните, а шумовото замърсяване, създадено от снежните оръдия, може да засегне местната дива природа, пишат изследователите.

Съставът на изкуствения сняг също има значение за спортистите. Той е почти 30% лед и 70% въздух, докато естественият сняг се състои от 10% лед и 90% въздух - тази разлика прави склоновете с изкуствен сняг едновременно по-бързи и физически по-трудни от склоновете с естествен сняг, по които атлетите обикновено тренират, което може да препъне дори и най-опитните спортисти.

Виолета Иванова
Виолета Иванова Отговорен редактор
Новините днес