Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Изчезналите нелетящи морски птици

23 август 2016, 07:45 часа • 10379 прочитания

Изследователите разкриват, че планират да използват ДНК, за да върнат нелетящи морски птици, които са били изчезнали в продължение на 200 години.

Тя е видяна за последно на британските брегове преди 200 години, но голямата гагарка скоро може да се върне.

Международен екип от учени се събират, за да обсъдят повторното "създаване“ на нелетящи морски птици върху островите край североизточния бряг на Англия, пише Daily mail.

До окончателното изчезване на вида в средата на 19-ти век, много гагрки са живеели от другата страна на Атлантическия океан от Северна Европа до Исландия, Канада и източната част на САЩ.

С размер на средно голям пингвин, този вид птица е живяла в открития океан, освен в случаите, когато тя се заклатушкала на брега за отглеждане поколението си, само на няколко островчета.

Преди 16-ти век, колониите са били толкова богати, че „опаковали“ бреговете през размножителния си период.

Въпреки това, тяхното чувство за летене ги е направило уязвими за човешкия лов и експлоатация и достига промишлен мащаб.

Най-рано през 16 в. са направени опити да се регулира лова, но са били безплодни.

Последните птици, на остров край Исландия, са изчезнали от 1844 година.

Въпреки това, американски изследователски институт, Revive & Restore, изброява птиците, които смята, че биха могли да се възвърнат.

Миналата година имаше заседание, за обсъждане на този план.

"Срещата приключи с чувство, че проектът може и трябва да бъде преследван", заяви Стюарт Бранд от Revive & Restore.

Той е част от по-голям проект на "де-изчезване", най-известният от които е план е да се върне вълнестия мамут.

Мат Ридли, който председателства на срещата неотдавна, където бяха обсъдени плановете, каза пред Telegraph : "Голямата гагарка е единствената европейска птица, която е изчезнала през последните 500 години.“

"Това е една от много малкото нелетящи птици в северното полукълбо и това явно играе много важна роля в екосистемата на Северния Атлантик. Би било прекрасно, ако можем да я върнем", допълва той.

The Farnes, едни от малкото островни групи на източното крайбрежие на Великобритания, са били избрани, защото са привлекателни за островните гнездящи птици.

Ридли казва, че островите ще бъдат идеалното място за птиците.

"На Farnes са един от много малкото островни групи по източното крайбрежие на Великобритания, така че те са много привлекателни за островните гнездящи птици," казва той.

"Има археологически доказателства, че големите гагарки са живели тук в далечното минало, но те са били бързо унищожени от хората на острова, тъй като били близо брега, следователно е са били лесни за хващане.“

Най-важните гени - тези, особено характерни за голяма гагарка - ще бъдат редактирани в клетките на най-близкия му роднина.

По време на срещата, Том Джилбърт, експерт по древна ДНК в Центъра за геогенетика, Университета на Копенхаген, съобщи предварителното си секвениране на геномите на голямата гагарка и съвременната гагарка, което потвърждава, че те са генетично близки.

Учените искат да извлекат от голямата гагарка ДНК от фосили или фиксирани органи и след това да използват цифрови данни, за да засекат целия генетичен код на животното, или геном.

Оплодените ембриони след това ще бъдат имплантирани в достатъчно голяма птица, за да положат голямо яйце.

Стефани Вакарелийска
Стефани Вакарелийска Отговорен редактор
Новините днес