Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Искате да видите дали ставате за ФБР - може да попаднете в капан

30 септември 2018, 07:15 часа • 5857 прочитания

Да влезеш във ФБР не е лесна задача, но с новото фитнес приложение на агенцията "Притежаваш ли това, което ни е нужно?" ще ви помогне да разберете дали сте способни на това, пише БГНЕС.

Приложението излезе през август тази година и предоставя възможността на потребителите да се пробват да преминат 5-те физически изпита, които бившият директор Джеймс Коми отново вкара като тест за системата през 2015 година. Потребителите са предизвикани да постигнат най-висок резултат в коремните преси, лицеви опори, набирания, 300 метра спринт и 2,4 километра бягане.

За да станеш източник на ФБР, обаче не е нужно да покриваш каквито и да е физически изисквания.

Някои потребители са забелязали нещо доста интересно. Когато близо 28 000 души са си инсталирали приложението в средата на септември, са забелязали следното съобщение: "ФБР не събира лична информация, свързана с потребителите на приложението. Това приложение не събира никаква лична информация, освен тази, която потребителят избере да сложи в профила си. Тази информация се съхранява на телефона ви и не се изпраща до сървър на ФБР". Но когато потребител разгледа и прочете по-дългите правила за поверителност на сайта на агенцията, той вижда това:

"За да защитим системата от неоторизирана употреба и да сме сигурни, че тя работи правилно, всеки един индивид, използващ тази компютърна система, подлежи на мониторинг и запис от оторизиран от ФБР персонал. Всеки използващ тази система изрично се съгласява на такова наблюдение и ако то разкрие престъпни дейности, персоналът може да се обърне към нужните органи."

Така написан текстът повдига въпроса дали ФБР не използва някакъв лост, за да получи достъп до потребителската информация. Забелязва се, че приложението има достъп до GPS и акселерометъра на устройството. Въпреки това няма сигурни доказателства, че ФБР реално записва движенията на потребителите, освен стандартни данни, като колко често го използвате.

Но ФБР има и други съмнителни начини за проследяване на хора, които вероятно са по-ефективни от пускането на приложение, което е тайно приготвено за шпиониране на случайни потребители. Например, както се посочва в интервюто по-рано тази година на бившия служител на АНС Едуард Сноудън, раздел 702 от Закона за наблюдение на чуждестранните разузнавателни служби позволява на Агенцията за национална сигурност да "шпионира транснационалните комуникации на американците без заповед, стига" целите "да не са американци". Раздел 702 няма контрол върху начина, по който тези данни могат да бъдат използвани, което дава възможност на ФБР и други федерални правоприлагащи органи да я събират без заповед.

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес