Семейна двойка от Вашингтон се обърнала към Бари Стар, генетик от Станфордския университет (САЩ). Съпрузите потърсили съвета на учения, след като се сблъскали със загадъчен случай от собствения си личен живот.
През юни т.г. в семейството се родило второ дете, за зачеването на което се наложило да се възползват от спомагателни репродуктивни технологии в специална клиника. След раждането случайно се изяснило, че кръвната група на сина им не съвпада с кръвната група на нито един от родителите.
Съпрузите заподозрели, че в репродуктивната клиника вероятно са сбъркали спермата на донора, затова направили генетичен анализ от лигавицата в устната кухина.
Потвърждавайки опасенията на родителите, резултатите показали, че мъжът изобщо не е баща на детето, но в клиниката изключили възможността за грешка. В опит да изясни ситуацията, Стар направил по-подробен генетичен тест, включващ генетичен анализ на близките роднини.
Резултатът бил шокиращ – оказало се, че мъжът се пада не баща, а… чичо на детето. Генетичният набор, който получило детето от бащата при зачеването, само в 10% съвпада с генетичния материал, който съдържат сперматозоидите.
Това изглежда невероятно, но от генетична гледна точка баща на детето се явява нероденият брат близнак на мъжа. Такова изключително рядко явление се нарича тетрагаметен химеризъм, когато ембрионалните клетки на двама близнаци се сливат в самото начало на бременността. В резултат в организма на оцелелия близнак присъстват два типа клетки, съдържащи различни геноми.
Смята се, че всяка осма едноплодна бременност започва като многоплодна. При това честотата на химеризма остава загадка за учените и може да се установи случайно – както станало с 34-годишния американец.
Според Стар фактът, че мъжът се явява едновременно и баща, и чичо на детето, се потвърждава също и от това, че неговата слюнка и сперма съдържат различни генетични набори.