Ново изследване е установило, че гъбите съдържат клетки, които притежават някои свойства на невроните. Те може да са еволюционни предшественици на истинските мозъчни клетки.
Изследователи са открили, че гъбите, макар и да нямат мозък, имат клетки, предшестващи невроните. Откритието ще помогне да се разбере по-добре еволюцията на нашата нервна система и структурата на мозъка.
Повечето животни имат мозък или поне неврони – клетки, които се явяват неговите строителни материали. Невроните предават електрически сигнали по цялата нервна система и могат да взаимодействат помежду си, освобождавайки химични вещества – невромедиатори.
При гъбите няма нищо подобно на неврони, синапси или мозък. Но в новото изследване учените са открили, че при тях има предшественици на тези структури. Авторите изучавали гъбата Spongilla lacustris и установили, че тяя се състои от 18 различни типа клетки, всеки от които притежавал различен тип генна активност. След това учените оцветявали различните клетки, за да открият къде се намират те в организма, и открили един отделен тип клетки.
Учените ги нарекли „невроиди“, тъй като имали дълги „антени“ като дендритите на невроните. Биолозите са открили, че те влизат в контакт с много други клетки. Моделите на генна активност в тези клетки показват, че те отделят сигнални химикали, подобни на тези, които невроните освобождават в синапсите, за да комуникират със съседите си.
Изследователите посочват, че невроидите не се явяват неврони. Учените са изяснили, че много от гените, върху които екипът се фокусира, се експресират в сложни организми и не са специфични за невроните. Гъбите може да ги използват за различни цели. Биолозите сега искат да потвърдят или опровергаят това, че невроидите се държат по начина, по който генетиката предполага.
Изследването е публикувано в изданието Science.