Геолози са изяснили, че микроорганизмите са способни да променят ландшафтите на Земята в реално време – например да допринасят за образуването на пещери благодарение на своята лакомия.
Изследването на тази тема е представено в сп. Chemical Geology, съобщава Popular Science.
Учените изследвали системата от карстови пещери Фразаси (в Източна Италия). Те се състоят основно от варовик, който сравнително лесно се разпада на киселини. В системата на Фразаси също така в изобилие присъства сероводород. За хората този газ е отровен, но за някои микроби той е ценен източник на енергия.
Учените отбелязват, че микроорганизмите от пещерите често са лишени от достъп до „нормален“ източник на храна – растения и водорасли, които се развиват от енергията на слънцето (фотосинтеза).
Бактериите поглъщат сероводород, отделяйки като страничен продукт сярна киселина. Тя разяжда варовика, в резултат на което кухините в пещерите се увеличават.
Макар че ролята на микробите като творци на пещерите е безспорна само за пещерите, в които присъства сероводород, именно такива обекти представляват най-големите пещери на планетата, допълва Lenta.ru.