30 научно-изследователски центрове и музеи в 14 града в България ще се включат в Европейската нощ на учените и този петък (30 септември) ще отворят врати, за да демонстрират постиженията си.
Инициативата всяка година се провежда едновременно в повече от 300 града в цяла Европа и цели да подобри общественото разбиране за науката и да повиши ангажираността й към проблемите на обществото.
Десетата Европейска нощ на учените в България ще се проведе на повече места отвсякога. Мащабната програма в нощта на 30 септември (петък) включва събития в София, Пловдив, Варна, Бургас, Русе, Плевен, Стара Загора, Благоевград, Сливен, Габрово, Котел, Жеравна, Медвен и Рожен. Само в София програмата ще се проведе паралелно в 7 локации в града – София Тех Парк, Технически университет, Софийска астрономическа обсерватория, Биологически факултет на СУ, Национален природонаучен музей, Национален политехнически музей и Музейко.
Лабораториите на София Тех Парк за първи път отварят врати за любопитните да видят отвътре първия научно-технологичен парк в България. Посетителите ще могат да се включат в обиколки и събития в лабораториите: Киберсигурност, Интелигентни комуникационни системи, Биоинфотех и Бързо прототипиране. Другата изненада, която ще очаква посетителите на територията на София Тех Парк, е Експериментариумът. Това е мястото, където ще бъде публичната зона за експерименти и демонстрации за всички любители на науката и до него се стига по новопостроения пешеходен мост над бул. "Цариградско шосе".
Нощ на отворените врати ще има и в Софийската астрономическа обсерватория в Борисовата градина. Знаете ли, че в там се намира най-старият действащ телескоп на постоянен фундамент в България? Заповядайте, за да научите повече от учените от катедрите "Астрономия" и "Метеорология и геофизика" във Физическия факултет на Софийския университет.
„Независимо дали сте със семейството си, с приятели, в училищна група или пък самостоятелно, на 30 септември ще имате възможност да се потопите в света на науката по един невероятно завладяващ начин”, споделиха организаторите. „Ще можете да откриете с какво всъщност се занимават изследователите и как това влияе на нашия живот. Вярваме, че инициативата ще успее да привлече интереса на посетителите и че ще запалим искрата на любовта към науката на следващото поколение успешни научни изследователи на България”.
Проектът се финансира от Европейската комисия по дейностите „Мария Склодовска-Кюри” и цели да повиши обществената осведоменост в сферата на образованието, научните изследвания и иновациите, да помогне за преодоляване на негативни стереотипи за учените, като ги представи като достъпни, творчески, загрижени и подкрепящи обществото личности и да разшири достъпа на гражданите до ползите от научната дейност, като по този начин въвлече науката и обществото в едно взаимно сътрудничество.
Европейската нощ на учените е насочена към всички желаещи, независимо от възраст и квалификация, като специално внимание ще бъде обърнато на деца и млади хора, най-вече тези пред избор на кариера. Серията от планирани събития в рамките на проекта цели да преведе на популярен език научните постижения на участващите изследователски центрове и по този начин да повиши информираността за научните и иновационни дейности и общественото признание към учените, да изгради разбиране значимостта на научната работа върху ежедневието на гражданите, както и да поощри все повече млади хора да изберат научната кариера.