Гигантските китове и измрелите земни бозайници (мамути, мастодонти и ленивци) доскоро са играли ключова роля в поддържането на плодородието на планетата, изяснили учените.
Тези животни са пренасяли хранителни вещества от морските дълбини на брега, нагоре по течението на реките и върховете на планините. Изследване на тази тема е публикувано в сп. PNAS.
Масовото измиране и изтребване на големи животни е разрушило тази планетарна система. "Нарушеният глобален цикъл отслабва здравето на екосистемите, вреди на риболовния отрасъл и селското стопанство", отбелязва съавторът на статията Джо Роман.
На сушата способността на животните да пренасят фосфор и други хранителни вещества (във вид на фекалии, урина и други продукти от жизнената дейност) в различни райони се е снижила с 96%. Главна роля в това е изиграло измирането на мегафауната (големите животни) от плейстоцена. Човешката дейност е довела до концентриране на хранителни вещества в няколко отделни стоянки.
Що се отнася до морето, то способността на китовете и другите бозайници да пренасят фосфор от дълбините на моретата към повърхността и на сушата се е снижила почти с три четвърти. Учените са изчислили, че преди началото на мащабната китоловна промишленост животните са пренасяли около 340 млн. кг, а сега тази цифра се е съкратила до 75 милиона. Освен това измирането на морските птици и хвърлящи хайвер риби е лишило сушата от още 110 милиона.
Изследователите подчертават, че домашните животни (от рода на крави и свине) при цялата им многобройност не могат да поемат ролята на големите диви тревопасни. Стените и оградите ограничават движението на домашния добитък и хранителните вещества, които те изработват.
Сега типичният маршрут отвежда последните от хълмовете в океана, докато преди скитащите тревопасни и бозайниците от морето са ги изкачвали от дълбините на морето до най-високите планини, отбелязват учените, цитирани от Lenta.ru.