Много от познатите храни вероятно скоро ще изчезнат от магазините. Хората дори няма да забележат, защото ще навлязат храни на базата на насекоми, твърдят учени.
В много страни по света храната, приготвена от брашнени червеи например, вече е призната за безопасна. Учените експериментират с хляб от брашно от насекоми, отглеждат месо в епруветки и получават мляко в лаборатории, за което твърдят, че не се различава от истинското.
Преобладаващото мнозинство от хората не биха опитали варени или пържени насекоми, но това неудобство, според учените, отпада, ако в ястието насекомите са невидими, пише РИА Новости. Експериментите показват, че независимо от погнусата си към насекомите по принцип, мнозина охотно се съгласяват да пробват например бисквити с брашно от щурци, стига изделията да изглеждат по традиционния начин и насекомите да са незабележими.
По-рано тази година Европейската агенция по безопасност на храните обяви ларвите на брашнения червей за годни за консумация и през май всички държави от ЕС одобриха това решение. Френската компания Agronutris, която подаде заявка, бе одобрена за единствен доставчик на „хранителни“ насекоми на пазара в продължение на пет години. Но вероятно това няма да е за дълго, тъй като в Европейската комисия са постъпили още 11 запитвания от фирми, касаещи и щурци, скакалци, мухи и търтеи.
Продуктите с брашнен червей скоро ще се появят при повечето от големите европейски търговци на дребно. Неговите ларви отдавна се отглеждат в промишлен мащаб в ЕС, но досега само за животновъдни и рибни ферми. В Русия, според Андрей Зюзин, член на работната група по пътната карта на FoodNet към Националната технологична инициатива (NTI), хлебните изделия, произведени с протеини от насекоми, ще станат достъпни през следващите две години, отбелязва РИА Новости. И шансовете са големи първото одобрено хранително насекомо да бъде определен вид муха, допълва изданието. Това е така, защото към момента вече се произвежда брашно от нея, но засега само като храна за добитък.
Неотдавна от Изследователския институт на хлебопекарната индустрия в Русия са установили, че оптималният вариант е да се добавят 5% брашно от муха към тестото. Така вкусът на хляба няма да се различава много от обичайния, а съдържанието на протеини ще се увеличи. Учените са изчислили, че сто грама от такива сладкиши представляват 13% от дневните нужди от протеини.
Според някои експерти обаче този процент е надценен. Причината е, че част от този протеин влиза в състава на хитиновите мембрани, които практически не се усвояват от хората.