Изследване свидетелства, че древните гърци умишлено са издигали своите свещени места върху земи, които преди това са преживели земетресения. Сред тях са Делфи, Микена, Ефес и други.
Професор Иън Стюарт предполага, че линиите на разломи, възникнали от сеизмичната активност в района на Егейско море, може да са допринесли за нарастването на културното значение на определени области, което е довело до основаването на известни храмове и великолепни градове.
По-рано се смяташе, че Делфи – планински комплекс, известен със своя митичен оракул, е получил известност в класическото гръцко общество благодарение на своя свещен извор и опияняващи газове, излъчващи се именно от линията на разлома, пише GreekReporter.
Пития, жрицата на Делфийския оракул според Микеланджело Public Domain
Изследователят обаче смята, че Делфи може да не е единичен случай. Според него други древногръцки градове, по-специално Микена, Ефес, Книдос и Хиераполис, може умишлено да са били издигнати в непосредствена близост до линии на разломи и земетресения, като изборът на местоположението може да се обясни с тези геоложки фактори.
В изследването проф. Стюарт подчертава връзката между активните разломни линии, сеизмичните събития и древните градове в Гърция и Западна Турция. Отчитайки разпространението на разломите и големия брой разрушени селища в района на Егейско море, подобна връзка не изглежда неочаквана.
Изгубен град на маите е открит дълбоко в джунглите на Мексико
Трябва да се отбележи, че многобройните разломи в земната кора не просто нарушават инфраструктурата на древногръцките селища, но и директно се пресичат с техните най-свещени съоръжения.
Например древногръцкото светилище в Делфи е разрушено от земетресение през 373 г. пр.н.е., и едва след това неговият храм е възстановен директно на самата линия на разлома – показателен случай, потвърждаващ тази теория.
Освен това съществуват разкази за хора, които са постигнали статут на оракул, слизайки в подземния свят. Някои коментатори твърдят, че тези истории може да са били вдъхновени от пещерни системи, образувани от сеизмична активност, които са предоставили фона на такива митични разкази.
Високата сеизмична активност на Гърция може да се обясни с местоположението ѝ в регион, предразположен към подобни явления. Разположена в източното Средиземноморие, Гърция се намира в сложната гранична зона между Африканската и Евразийската плоча. Северната част на страната лежи върху Евразийската плоча, а южната – върху плочата на Егейско море.
Храмът на бог Аполон в Делфи Adam Carr / CC BY-SA 3.0
Плочата на Егейско море се движи на югозапад спрямо Евразийската плоча с около 30 mm на година, докато Африканската плоча се спуска на север под плочата на Егейско море със скорост около 40 mm на година.
Такава геоложка конфигурация води до два различни тектонски стила: разширение изток-запад по протежение на зоните на разлома и тектоника по протежение на зоните на разломи от югозапад на североизток в Западна и Централна Гърция, Пелопонес и северната част на Егейско море и компресивна тектоника в южната част на Егейско море, простираща се до Йонийските острови.
Археолози откриха най-древния фалически символ
Въпреки че повечето земетресения в региона не водят до разрушения или наранявания, те са изиграли значителна роля в оформянето на ландшафта и културното наследство на древногръцката цивилизация.
По-рано стана известно за древна цивилизация, в която не е имало нито цале, нито владетели. Но на своето време Индската цивилизация е заемала най-голямата територия сред другите царства и се е отличавала с величествена архитектура, богати жители, писменост, водопровод и бани, широка търговска мрежа и стандартизирани мерки и теглилки.
На заглавната снимка: Толосът в Делфи.