Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Древна китайска скална гробница от династията Източна Хан се оказа семейна

14 декември 2023, 07:50 часа • 1533 прочитания

Палеогенетици са секвенирали ДНК на четирима души, чиито кости са открити в една и съща скална гробница от династията Източна Хан. Очевидно в нея почиват останките на мъж и трите му деца: двама синове и една дъщеря. Изследователите са установили, че тези хора са генетично подобни на по-древните обитатели на басейна на Хуанхъ. Може би това предполага, че традицията за изграждане на скални гробници е пренесена в басейна на река Яндзъ и нейните притоци от мигранти от север. Резултатите от това изследване са публикувани в Journal of Archaeological Science: Reports.

ОЩЕ: Гробница на първия император на Северна Джоу е открита в Китай

От епохата на династията Западна Хан (206 г. пр.н.е. до 8 г. от н.е.) до периода на династията Мин (1368 – 1644 г. сл. н. е.) в река Яндзъ и нейните притоци е съществувала практиката да се погребват хора в скални гробници. Все още обаче не е ясно как е възникнала тази традиция и какви хора са били погребвани в подобни некрополи. Според една от версиите скалните гробници в този район са се появили под влияние на населението на Централната равнина. Според друга тази традиция е израснала от културата на древното население на Южен Китай.

От 2017 г. археолозите проучват гробния комплекс Хунхуа, открит в провинция Съчуан. Той се състои от шест скални гробници, датиращи от династията Източна Хан (25 – 220 г. сл.Хр.), пет от които са напълно разкопани от учени. В една от гробниците (номер четири) археолозите открили останките на няколко души, на изследването на които е посветена новата работа на Джан Ян от Института за културно наследство и археология на провинция Съчуан и нейните колеги от няколко китайски организации. Антрополозите установили, че костите принадлежат на поне петима души, трима от които са починали на възраст между 25 и 30 години.

За генетичен анализ учените са избрали проби от четирима души, трима от които са мъже. Изследователите установили, че двама мъже и една жена са носители на една и съща митохондриална хаплогрупа D4h1c, която днес се среща главно в Северна Източна Азия (включително при ханците). Друг индивид бил носител на митохондриалната хаплогрупа G2a1d2, която се среща в съвременните популации на Югоизточна Азия. И тримата мъже се оказали представители на една и съща Y-хромозомна хаплогрупа - Q1a1a2a-CTS52, която е често срещана сред съвременните жители на Южен Китай.

Анализът на ядрените геноми показал, че и четиримата са роднини от първо поколение. Като се има предвид тяхната майчина и бащина линия, изследователите стигнали до извода, че е най-вероятно единственият мъж с митохондриална хаплогрупа G2a1d2 да е бащата на останалите три индивиди. Това показва, че скалните гробници са семейни.

ОЩЕ: Екзотични барелефи са открити на територията на империята Северна Уей

След това изследователите се обърнали към популационни анализи. Методът на главните компоненти показал, че хората от гробницата Хунхуа са генетично близки до древните популации, живеещи в Северен Китай, и са забележимо различни от известните древни жители на Южен Китай. Това било потвърдено от анализа на компонентите на предците, който показал, че произходът на тези хора може да се моделира от късните неолитни земеделци, които са обитавали басейна на Хуънхъ. Полученият резултат според учените говори за това, че мигрантите от север са пренесли традицията за изграждане на скални гробници в басейна на река Яндзъ и нейните притоци.

В Древен Китай хората са били погребвани не само в скални гробници. Например наскоро в провинция Гансу археолозите разкопаха яма с пет колесници. А под тях – останките на седем души, погребани през I хилядолетие пр.н.е.

Антония Михайлова
Антония Михайлова Отговорен редактор
Новините днес