Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Добри резултати в експериментално лечение на COVID-19 със стволови клетки

16 април 2020, 12:47 часа • 2999 прочитания

Шестима пациенти в Израел с тежка форма на COVID-19 са показали подобрение на имунната система след експериментално лечение със стволови клетки. То е извършено от компанията "Плуристем", а съобщението е на британската тъканна банка Cells4Life.

Според информацията, преди лечението всички лекувани са страдали от остра респираторна недостатъчност и усложнения. Четирима от болните са показали също така признаци на сърдечно-съдова и бъбречна недостатъчност. След едноседмично лечение няма нито един починал. Четирима са имали подобрение на дихателните параметри, а трима са били в напреднал стадий на отказ от респиратори. Само един има влошаване на дихателното си състояние.

Първоначалните резултати от лечението показват подобрения в имунната система на пациентите, което е спомогнало за намаляване на фаталните симптоми на пневмония и общо възпаление на белодробната тъкан в резултат на коронавируса. Тези обещаващи ранни резултати предполагат, че клетъчна терапия, базирана на плацентата може да бъде безопасна и ефикасна за някои от най-сериозните симптоми на COVID 19.

Как стволови клетки от плацента помагат срещу коронавируса? Когато човек се разболее от коронавирус, имунната му система става свръхактивна в резултат на инфекцията. Тя може да доведе до силно възпаление и увреждане на белите дробове, а това често води до последващи тежки респираторни проблеми, разясни Даниела Мирчева, управител на тъканна банка "Садаса 2007", която е представител на Cell4Life у нас. Тя допълни, че множество клинични изпитвания са доказали че стволовите клетки, получени от плацента съдържат уникални свойства, които могат да регулират свръхактивната имунна система. Те имат свойствата да спомагат за намаляване на възпаления, които се проявяват и при други състояния, като например белодробна фиброза и остро увреждане на бъбреците.

Заради това експериментално лечение се търси възможност да се направи многонационално клинично проучване. В момента в няколко европейски страни, Китай и САЩ се провеждат множество изследвания и клинични изпитвания, които целят да тестват използването на стволови клетки от пъпната връв за борба с COVID-19. Проучванията показват обещаващи ранни резултати. Положителен пример е пациент на 65 години, който прави забележително възстановяване след терапия със стволови клетки от пъпна връв.

Още: "НА ЖИВО: Последна информация и всичко за коронавируса, 16 април"

"Ново мобилно приложение с амбиция да помага в борбата с коронавируса (ВИДЕО)"

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес