Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Динозавърското находище край Трън изненадва с още интересни находки

31 август 2021, 15:49 часа • 12927 прочитания

Под ръководството на учени от Националния природонаучен музей при БАН и в сътрудничество с учени от Софийския университет и от Геологически институт – БАН в момента се провежда Четвъртата палеонтологична експедиция в находището на динозаври и друга къснокредна гръбначна фауна край Трън.

Тази година за пръв път към учените в работата им на терен се присъединиха и студенти от специалност Геология в Софийския университет „Св. Климент Охридски“.

Студентите попаднаха на парчета кехлибар, фрагменти от фосилни останки на динозаври, а най-впечатляващата находка засега е зъб с дължина около 2 сантиметра на едро месоядно животно, чиято таксономична принадлежност предстои да бъде уточнена.

Освен динозавровите кости, най-впечатляващи са първите вкаменелости от микрогръбначна фауна в находището, открити от учените по време на теренна работа. Първият фосил е фрагмент от тръбеста кост с дължина едва 2-3 милиметра и ширина от няколко десети от милиметъра. Втората находка е първият фрагмент от череп, открит в находището – част от челюст със запазени няколко зъба, чиято дължина е около 4 милиметра.

Кости с такива размери са на границата на възможното да бъдат забелязани с просто око на терен. Откритието е поредното доказателство, че в находището край Трън освен динозаври има и останки от различни дребни животни или т. нар. микрогръбначна фауна. Подобни находки отварят цял нов свят от възможности за изследвания пред палеонтолозите и рисуват в детайли древната екосистема, част от която са били Трънските динозаври, разказват от екипа.

 

 

Елена Страхилова
Елена Страхилова Отговорен редактор
Новините днес