Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Български биолог: Коронавирусът се променя със зашеметяваща скорост

05 октомври 2022, 12:56 часа • 6936 прочитания

Вече има вариант на коронавируса, който е в рамките на еволюцията на Омикрон и който антигенно е толкова различен антигенно от оригиналния ухански вариант, колкото SARS-CoV-2 (сегашният коронавирус) от SARS-CoV-1 (вирусът, който се появи в началото на XXI век и предизвиква Тежък остър респираторен синдром). Това пише в своя профил във Фейсбук молекулярният биолог д-р Георги Маринов.

Според Маринов, става въпрос за т.нар. вариант XBB, който идва от BJ.1 и BM.1.1.1. BJ.1 тръгва от BA.2, който беше доминиращ в късната пролет и началото на лятото в България, а BM.1.1.1 е подвариант на BA.2.75 - това е т.нар. индийски Омикрон, известен и с прозвището Кентавър. Родител на Кентавър също е BA.2. Биологът твърди, че XBB не е единственият, който показва такива характеристики, но е най-впечатляващият дотук.

Какво значи антигенно различен – това означава способността на организма ни да дава имунен отговор на даден вирус. В публикацията си Маринов уверено твърди, че дори хора с поставени три ваксини и наскоро преболедували "показват съвсем минимална неутрализация". Не е ясно дали има предвид данни, събрани след тестове в лаборатория на кръвен серум или наблюдения "на терен". Д-р Маринов не коментира и дали новите варианти са по-тежки или по-леки от досега циркулиралите и циркулиращите.

"Това естествено разбива и ъпдейтнатите с една година закъснение и отново спрямо отдавна изчезнали варианти на вируса Омикрон бустери", добавя д-р Маринов. Вероятно той визира BA.1, срещу който вече има две ваксини - на Pfizer и на Moderna. И двете компании имат разработки за вариантите BA.4/BA.5, които още циркулират, но са на различен етап на одобрение в различните части на света, като в ЕС са одобрени ковид ваксини и срещу BA.1, и срещу BA.4/BA.5, но в България към датата на публикуване на този материал само ваксина на Pfizer е насочена срещу BA.5. Всичко за ваксините в България - ТУК.

Маринов обаче признава, че предвид бързата еволюция на вируса с етикет "Омикрон" изобщо не е ясно кой от всички варианти ще е следващият доминиращ.

Биологът казва и друго - няма данни все още вирусът да еволюирал толкова много, че вече да е изцяло нов и нито ваксини, нито преболедуване да му влияят изобщо. Става въпрос за изцяло нов щам - какво има предвид, припомнете си: Проф. Радка Аргирова: Има още една възможност да приключим с пандемията (ВИДЕО)

ОЩЕ: Омикрон – показва ли ни коронавирусът, че ще става по-тежко, защото не подхождаме правилно?

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес