Британски учени подадоха молба до правителството за генетично модифициране на човешки ембриони, съобщава The Guardian.
Това се случва няколко месеца след като научният свят разбра за подобни експерименти в Китай, предизвикали бурни протести.
Експериментите ще бъдат провеждани в института "Франсис Крик" в Лондон. Те ще продължат около две седмици, а ембрионите няма да бъдат довеждани до състояние на плод.
Яйцеклетките и сперматозоидите за опитите ще бъдат от двойки, при които се е образувал излишък, след като са преминали процедура от инвитро.
Крайната цел на учените е да решат проблема с помятанията. Модифицирайки човешки ембриони, те искат да определят гените, които най-активно действат в първите дни от живота на плода, когато ембрионът формира клетки – основа за бъдещата плацента.
Гените ще се включват и изключват с помощта на инструмента Crispr-Cas9.
"Получените знания ще ни дадат изключително важна информация за развитието на здрави човешки ембриони, а също така ще ни позволят да разберем причините на помятанията. Нашите експерименти не се явяват опасен път към "дизайнерски бебета" (когато родителите с помощта на генното инженерство задават или променят чертите на бъдещите си деца), тъй като законодателството във Великобритания е много строго по тези въпроси", отбелязва авторът на заявката Кати Ниакан (Kathy Niakan).
Очаква се, че управлението по фертилизация и ембриология на човека (Fertilisation and Embryology Authority, HFEA) ще издаде лиценз с условието експерименталните ембриони да бъдат унищожени след 14 дни.
Според научната общественост редактирането на ембрионалните гени е опасно, тъй като те предават изменена ДНК на следващото поколение и незабележими на пръв поглед последствия от "поправката" могат да доведат до непредвидими последствия в бъдеще.
Освен това ефективна система за модифициране на гени може да попадне в ръцете на хора, които да я използват за нечовешки цели.