Учените от Единбургския университет са установили, че бонобо (шимпанзе джудже) не се справя със задачите, свързани с проста граматика.
Резултатите от изследването са представени на конференцията Evolution of Language и са публикувани в сп. Science.
Шотландският лингвист Робърт Трусуел е установил експериментално, че предложенията, съдържащи няколко съществителни, предизвикват трудности с разбирането при маймуните.
По-рано смятаното за „маймунски гений“ бонобо на име Кензи е успяло успешно да изпълни тестове, състоящи се от 660 вербални команди, например „налей студена вода в чашата“, „покажи ми топлата вода“ и т.н. Бонобото давало правилни отговори в 71,5% от случаите.
Но както установило новото изследване, шимпанзето не разбирало предложенията, съдържащи наименованията на няколко предмета. Резултатността от изпълнението на такива задачи се снижила до 22,2%. В отговор на командата „донеси ми фенера и пантофата“, Кензи носел само фенера.
Според Трусуел това изследване поставя под съмнение хипотезата, според която способността за възприемане на граматиката при човека е вродена. Човек започва да разбира сложните граматични конструкции едва в процеса на социализация, отбелязва ученият.
Кензи е мъжко бонобо, взело участие в няколко изследвания по обучение на маймуни. Според приматолозите, изучаващи бонобо, Кензи демонстрира изявени езикови способности. Той често е наричан маймунски гений, тъй като нивото на интелектът му е на нивото на две-тригодишно дете.